XTY850G-750W
Login for pricing
In Stock: 584 available
750W Heracles Black ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ Gold, Fully Modular, 140mm Ultra-Quiet FDM Fan, Flat Black Cables, PCIe 5.1, Power Lead Not Included
More Information
SKU XTY850G-750W
EAN 5056733100413
Manufacturer VIDA
Availability In Stock
Elevate your PC's performance with the Heracles 750W Gold power supply (XTY850G-750W). Designed for ATX 12V compatibility, this fully wired unit delivers 750 watts of reliable power. It comes equipped with essential connectors, including SATA and PCIe, and features an ultra-quiet 140mm black fan with fluid/hydraulic bearing for efficient cooling and stable performance. One standout feature is the removable dust filter, which helps maintain optimal airflow and prolongs the power supply's lifespan. With an 80+ Gold certification, the Vida 750W Heracles power supply balances power efficiency and reliability, all backed by a 2-year warranty for your peace of mind.
Power supply unit (PSU) form factorATX
80 PLUS certification80 PLUS Gold
PurposePC
ATX version3.1
Design
Power
Total power750 W
AC input voltage115 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current9-7 A
Motherboard power cable length55 cm
SATA power cable length120,450 mm
Peripheral (Molex) power cable length120,450 mm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
CPU power connector (4+4 pin)Yes
PCI Express power connectors (12+4 pin)1
Certificates
Compliance certificatesCB, CCC, CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA
Weight & dimensions
Width160 mm
Depth86 mm
Height150 mm
Weight1.76 kg
Packaging data
Package depth295 mm
Package width200 mm
Package height140 mm
Package typeBox
Package weight2.4 kg
Technical details
Warranty period2 year(s)
Compare Products
Product VIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black
Bestseller
VIDA Heracles power supply unit 750 W... Login for pricing
DELL WU136 power supply unit 235 W DELL WU136 power supply unit 235 W Login for pricing
PLANET PWR-240-48 power supply unit 240 W Blue, Grey
Hot Product
PLANET PWR-240-48 power supply unit 24... Login for pricing
DELL Y9VFC power supply unit 750 W DELL Y9VFC power supply unit 750 W Login for pricing
DELL 5RHVV power supply unit 750 W DELL 5RHVV power supply unit 750 W Login for pricing
DELL W8R3C power supply unit 750 W
New
DELL W8R3C power supply unit 750 W Login for pricing