Valkyrie VK-AIOSY360W computer cooling system Processor All-in-one liquid cooler 36 cm White
SKU
VK-AIOSY360W
Login for pricing
In Stock: 2 available
Valkyrie Syn 360 ARGB White
  • Incredible LCD Display: Show off your creativity and style with a custom 2.4” LCD screen for 320x240 resolution. Track your temperatures or upload pictures to flaunt your favourite GIFs, funniest memes, team logos, or any other image you want!
More Information
Type All-in-one liquid cooler
Suitable location Processor
SKU VK-AIOSY360W
EAN 5298003820168
Manufacturer Valkyrie
Availability In Stock
Valkyrie Syn is a premium All-In-One liquid cooling system with a fully customizable LCD screen, high- RPM pump and high static pressure fans for powerful and silent, maintenance-free performance in any modern Intel or AMD-powered PC. Pick between 240mm and 360mm sizes, both available in black or white color variations.
Performance
Suitable locationProcessor
Bearing typeFluid Dynamic Bearing (FDB)
TypeAll-in-one liquid cooler
Fan diameter36 cm
Minimum airflow (imperial)80 cfm
Number of fans3 fan(s)
Pump connector4-pin
Pump motor speed (min)800 RPM
Pump motor speed (max)2150 RPM
Fan speed (min)800 RPM
Fan speed (max)2150 RPM
Design
Number of fans3 fan(s)
Product colourWhite
Radiator materialAluminum
Base plate materialCopper
Technical details
Fan diameter36 cm
Master (outer) case GTIN (EAN/UPC)5298003820489
Ports & interfaces
Pump connector4-pin
Colour
Product colourWhite
Weight & dimensions
Radiator width12 cm
Radiator depth2.7 cm
Radiator height39.7 cm
Tube length42.5 cm
Packaging data
Package typeBox
Packaging content
Screws includedYes
Thermal pad includedYes
Package typeBox
Mounting kitYes
Other features
Logistics data
Master (outer) case gross weight26.3 kg
Products per master (outer) case6 pc(s)
Master (outer) case width460 mm
Master (outer) case length530 mm
Master (outer) case height470 mm