TBLT5MM1M240WWH
Login for pricing
In Stock: 19 available
StarTech.com 3ft (1m) Thunderbolt 5 Cable, 80Gbps/120Gbps, 240W PD, 8K 60Hz, Thunderbolt Certified, TB5/TB4/USB4/USB-C - White
  • Unlock Thunderbolt 5 Capabilities: Experience the full potential of Thunderbolt 5 with 80Gbps bandwidth (boosting to 120Gbps for display-intensive tasks), 240W Charging for power hungry laptops, and support for up to Dual 8K 60Hz over a single connection
More Information
SKU TBLT5MM1M240WWH
EAN 0065030917483
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Facilitate ultra high-performance connectivity between Thunderbolt 5-enabled devices
Experience reliable, ultra-high performance between Thunderbolt 5-enabled devices, supporting up to twice the bandwidth of Thunderbolt 4, 8K 60Hz video, and 240W charging over a single connection. This Thunderbolt 5 cable is ideal for high-performance laptops such as 16in MacBook Pro with M4 Pro/Max.
Enhanced Bandwidth with Boost Mode
Seamless Compatibility
Durable Design
Supported Thunderbolt 5 Features
This Certified Thunderbolt 5 Cable supports full Thunderbolt 5 performance:
• 80 Gbps bidirectional bandwidth, doubling the capacity of Thunderbolt 4
• 120 Gbps boost mode for display-intensive applications
• DisplayPort 2.1 Alt Mode: Up to 8K 60Hz/4K 240Hz video with DSC, HDR, and 10-bit color
• PCI Express 4.0 (64 Gbps) support for GPUs, NICs, and storage in PCIe chassis
• 240W Power Delivery EPR for charging for high-performance laptops
• Backward Compatibility with Thunderbolt 4/3, USB4 (40 Gbps), and USB 3.2 (10 Gbps)
Features
Thunderbolt version5
Maximum resolution7680 x 4320 pixels
Jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
Connector 1Male
Connector 2Male
Product colourWhite
Cable length1 m
Connector contacts platingNickel
Data transfer rate (max)120 Gbit/s
USB Power Delivery up to240 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Cable shapeRound
AWG wire size30/34
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Weight43 g
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 85%
Certificates
Compliance certificatesCE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS
Weight & dimensions
Weight43 g
Cable diameter4.6 mm
Packaging data
Package width128 mm
Package height20 mm
Package depth220 mm
Package weight40 g
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Connector 1Male
Connector 2Male
Product colourWhite
Cable length1 m
Logistics data
Products per master (outer) case60 pc(s)
Master (outer) case width435 mm
Master (outer) case length292 mm
Master (outer) case height205 mm