FOCUS-GX-1000-V4-WHITE
Login for pricing
In Stock: 8 available
1000 W, 80 PLUS Gold, ATX/EPS, 135 mm, 140 × 150 × 86 mm
  • 80 PLUS® GOLD
  • Fully Modular
  • ATX 3.0 & PCIe 5.0
More Information
SKU FOCUS-GX-1000-V4-WHITE
EAN 4711173878551
Manufacturer Seasonic
Availability In Stock
Product Family Focus
FOCUS GX ATX 3.0
Following the well-established legacy of the Seasonic FOCUS Series, the FOCUS GX Series was upgraded to comply with the ATX 3.0 and PCIe 5.0 standards. Offering a complete range of power supplies ranging from 750 W to 1000 W with in a 140 mm depth, these units will be the perfect allies to power the newest high power graphics cards and processors on the market.
Digital Hybrid Fan Control
Reduced noise without increase in temperature
Extended fan life due to the reduced number of fan rotations
Optimized heat dissipation at all times
Unsurpassed silent performance in Fanless Mode
Fluid Dynamic Fan Bearing
Cooling
Fan diameter13.5 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Performance
On/off switchYes
Power supply unit (PSU) form factorATX
80 PLUS certification80 PLUS Gold
PurposePC
SafetycTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE
Mean time between failures (MTBF)100000 h
Bearing technologyFDB
Design
Product colourWhite
Fan diameter13.5 cm
On/off switchYes
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Power
Total power1000 W
Maximum input current (@220V)6.5 A
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current13 - 6.5 A
Maximum input current (@110V)13 A
Combined power (+3.3V)125 W
Combined power (+12V)996 W
Combined power (+5V)125 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)25 A
Max output current (+12V)83 A
Max output current (+5V)25 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Ports & interfaces
Motherboard power cable length61 cm
SATA power cable length550 mm
Peripheral (Molex) power cable length690 mm
CPU power cable length70 cm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors2
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
PCI Express power connectors (6+2 pin)3
CPU power connector (4+4 pin)Yes
Cabling typeFully-Modular
PCI Express power connectors (12+4 pin)1
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Certificates
Compliance certificatesCB, CE, EAC, REACH, RoHS, WEEE, cTUVus
Safety regulation & standards
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth140 mm
Height86 mm
Packaging data
Package typeBox
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR
Warranty period10 year(s)
Logistics data
Warranty period10 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product Seasonic Focus GX-1000 power supply unit 1000 W 20+4 pin ATX ATX White
Hot Product
Seasonic Focus GX-1000 power supply un... Login for pricing
Synology PSU 500W_4 power supply unit 500 W 24-pin ATX Grey Synology PSU 500W_4 power supply unit... Login for pricing
HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit
Bestseller
HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug L... Login for pricing
HPE 1600W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit
New
HPE 1600W Flex Slot Platinum Hot Plug... Login for pricing
HPE 866729-001 power supply unit 500 W HPE 866729-001 power supply unit 500 W Login for pricing
HPE 866793-001 power supply unit 800 W HPE 866793-001 power supply unit 800 W Login for pricing
SKU
FOCUS-GX-1000-V4-WHITE
PSU 500W_4