AS-ESL-BR11-BLK
Login for pricing
In Stock: 63 available
Extreme Shell-L for Asus 1100 Series 11.6" Win 10/Chrome, BR1100F, Flip CR1, CR1 (Black/Clear)
  • Custom-fit compatibility with the 11.6" Windows 10 Asus BR1100FKA-XS04T
  • Unique full-coverage design delivers cost-conscious, lightweight protection
  • Impact-absorbing TPU bumpers and corners
  • Overhang design protects top and bottom corners when device is closed
  • Clear, rigid top and bottom panels repel scratches & impact damage
  • Custom-fit supports all device functions & port access
More Information
Brand compatibility Asus
Maximum screen size 11 "
Material Polycarbonate (PC),Thermoplastic polyurethane (TPU)
Case type Shell case
SKU AS-ESL-BR11-BLK
EAN 0850035320228
Manufacturer MAXCases
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
Weight & dimensions
Maximum screen size27.9 cm (11")
Features
Product main colourBlack
Case typeShell case
Protection featuresImpact resistant, Scratch resistant
CompatibilityAsus BR1100FKA-XS04T
Brand compatibilityAsus
Design
Technical details
You may also be interested in
Compare Products
Product MAXCases Extreme Shell-L for Asus 1100 Series 11.6" Win 10/Chrome, BR1100F, Flip CR1, CR1 (Black/Clear) MAXCases Extreme Shell-L for Asus 1100... Login for pricing
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black
Hot Product
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16&qu... Login for pricing
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16") Messenger case Black Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu... Login for pricing
Kensington Simply Portable SP25 15.6” Laptop Backpack
Bestseller
Kensington Simply Portable SP25 15.6”... Login for pricing
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
New
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve Login for pricing
Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12"/30.5cm Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12&q... Login for pricing