27GS60QC-B.AEKQ
Login for pricing
In Stock: 299 available
27'' UltraGear QHD 2560 x 1440 VA, 1000R, 1ms, 180Hz, 300cd/m², 3000:1, HDR 10, HDR Effect, AMD FreeSync, 604.9 x 450.7 x 226.5mm, 4.8kg
  • 27" QHD 1000R curved display
  • 180Hz refresh rate
  • 1ms (GtG) response time
  • HDR10 / up to sRGB 99% color gamut expression
  • 3-side virtually borderless design
  • AMD FreeSyncTM / VESA certified AdaptiveSync
More Information
Display 27" 2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio 16:9
Market positioning Gaming
SKU 27GS60QC-B.AEKQ
EAN 8806096090749
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Get ahead with 1000R ultimate immersion
Natural curve, 1000R is just the beginning. It's a gaming revolution with satisfying 180Hz speed, picture quality, and usability you've never experienced before.
Seamless curve, uninterrupted game playing
Experience the 1000R curvature, which fits the most human field of sight and reproduce vivid scenes with remarkable 180Hz refresh rate for an experience that feels more realistic and immersive.
Upgraded speed.
New standard.
We have raised UltraGear's speed standard to 180Hz. You can enjoy ultra-clear and smooth images with a 180Hz refresh rate, which loads images 180 times in a second.
Overwhelming speed, diving into gaming
Feel true-to-life color
Gamer-centric design
Match up with your gaming style
Dynamic Action Sync
Black Stabilizer
Crosshair
The target point is fixed in the center to enhance shooting accuracy.
FPS Counter
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
sRGB coverage (typical)99%
HD typeQuad HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.233 x 0.233 mm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1000R
Display diagonal (metric)68.4 cm
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabiliser, Crosshair, DAS Mode
FPS counterYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.8 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)22 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours22 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours29 kWh
Design
Market positioningGaming
Country of originSouth Korea
Feet colourBlack
Product colourBlack
Frameless designYes
Camera
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)363.8 mm
Depth (without stand)95.7 mm
Width (without stand)604.9 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Country of originSouth Korea
Power supply typeExternal
Weight (with stand)4.8 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 15°
On Screen Display (OSD)Yes
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Weight & dimensions
Height (without stand)363.8 mm
Depth (without stand)95.7 mm
Width (without stand)604.9 mm
Width (with stand)604.9 mm
Depth (with stand)226.5 mm
Height (with stand)450.7 mm
Weight (with stand)4.8 kg
Weight (without stand)3.5 kg
Package width685 mm
Package depth160 mm
Package height435 mm
Package weight6.3 kg
Packaging data
Package width685 mm
Package depth160 mm
Package height435 mm
Package weight6.3 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Power cable length1.8 m
Cables includedAC, DisplayPort
DisplayPort cable length1.8 m
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedAC, DisplayPort
DisplayPort cable length1.8 m
Features
Other features
Warranty period2 year(s)
FPS counterYes
Height (without stand)363.8 mm
Depth (without stand)95.7 mm
Width (without stand)604.9 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG UltraGear 27GS60QC 27" VA QHD 180Hz 1ms Curved Gaming Monitor
Bestseller
LG UltraGear 27GS60QC 27" VA QHD... Login for pricing