Juice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBA/C-30W-ECO-WHT Universal White AC Indoor
SKU
JUIMAINPDPLGUSBAC30E
Login for pricing
In Stock: 0 available
USB C, USB A, 5/9/12 V, 1.5/3 A, 52.5 x 52.5 x 58 mm, White
  • Charge 2 Devices at once: USB-A and USB-C Port
  • Universally Compatible – Phones, Tablet, PS5 Controllers
  • Power Delivery: Intelligently detects your device and delivers the optimal charge
  • Super Fast Charging with 30W USB Type-C Port
  • Super Safe: Over current, over voltage, overload and short-circuit protection
More Information
Charger type Indoor
SKU JUIMAINPDPLGUSBAC30E
EAN 5060771197182
Manufacturer Juice
Availability Out of Stock
The all NEW Juice USB-A & USB-C 30W Dual Port Fast Charger Plug from Juice is now made from 100% Recycled Plastics!
Keep your mobile devices refreshed and ready to go. Plug the Juice® charger into a wall socket and use your existing USB-C cable with your device to activate faster charging. Alternatively, you can use your existing USB-A cable to charge by plugging the USB end into the USB port on the Juice® mains charger – or use both ports to charge two devices at once! Plus with a 30W USB-C Port, you can easily fast charge the latest Samsung mobile devices as well!
Performance
Charger typeIndoor
USB 2.0 ports quantity1
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Fast chargingNo
USB Type-C ports quantity1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Wireless chargingNo
USB Power Delivery up to30 W
Number of simultaneously connected devices (max)2
Design
Product colourWhite
Power
Port 2 output current1.5 A
Port 1 output current3 A
Input current1 A
Maximum power30 W
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50 - 60 Hz
Maximum output voltage12 V
Minimum output voltage5 V
Output current (5V)3 A
Output current (9V)2.22 A
Output current (12V)1.67 A
Technical details
Package typeHanging box
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Warranty period1 year(s)
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Weight & dimensions
Width57.5 mm
Depth57.5 mm
Height52 mm
Packaging data
Package typeHanging box
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Colour
Product colourWhite
Logistics data
Warranty period1 year(s)
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product Juice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBA/C-30W-ECO-WHT Universal White AC Indoor
Hot Product
Juice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBA/C-30W-ECO... Login for pricing
StarTech.com Dual-port USB wall charger - international travel - 17W/3.4A - black StarTech.com Dual-port USB wall charge... Login for pricing