Eaton 9SXEBM96T UPS battery cabinet Tower
SKU
9SXEBM96T
Category: UPS Battery Cabinets
| Form factor | Tower |
|---|---|
| SKU | 9SXEBM96T |
| EAN | 0743172091178 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Out of Stock |
Eaton Eaton 9SX EBM 96V Tower 9SXEBM96T
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 16 |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 214 mm |
| Depth | 412 mm |
| Height | 346 mm |