Eaton 9PXEBM180RT3UG2 uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online)
SKU
9PXEBM180RT3UG2
Login for pricing
In Stock: 0 available
9PX EBM 180V RT3U G2
More Information
SKU 9PXEBM180RT3UG2
EAN 3553340710636
Manufacturer Eaton
Availability Out of Stock
Eaton 9PX Gen2 extended battery module (EBM), 180V, Rack/tower, 3U, Rack-mounting kit included
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Features
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Design
Rack capacity3U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack, Silver
CertificationIEC/EN 62040-1, IEC/EN 62040-2, IEC/EN 62040-3, CE, cULus, UKCA, Cm, Ukr, RCM
Certificates
Packaging content
Quick installation guideYes
Rack mount kitYes
Weight & dimensions
Weight65.7 kg
Width440 mm
Height130 mm
Depth636 mm