Eaton 9PX3000IRTM uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 10 AC outlet(s)
SKU
9PX3000IRTM
Login for pricing
In Stock: 0 available
3000VA, 3000W, C20 In, 8 x C13 & 2 x C19 Out
More Information
Output power capacity 3 kVA
Product colour Black
Output power 3000 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU 9PX3000IRTM
EAN 0743172081667
Manufacturer Eaton
Availability Out of Stock
Power
Output power3000 W
Input operation voltage (min)176 V
Input operation voltage (max)276 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency0.94%
Power factor1
Output power capacity3 kVA
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformPure sine
Number of input phases1
LED indicatorsYes
Noise level40 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
WaveformPure sine
Number of input phases1
Output power3000 W
Efficiency0.94%
Power factor1
Noise level40 dB
Input frequency40/70 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
USB 2.0 ports quantity1
RS-232 ports1
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at half load9.5 min
Hot-swap batteryYes
Automatic battery testYes
Design
Rack capacity3U
Form factorRackmount/Tower
LED indicatorsYes
Product colourBlack
SafetyIEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability certificatesENERGY STAR
Harmonized System (HS) code85078000
Weight & dimensions
Weight27.4 kg
Width440 mm
Height130 mm
Depth485 mm
Packaging data
Rack mount kitYes
Bundled softwareIntelligent Power Software suite
Management card includedNo
Logistics data
Certificates
Other features
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
Packaging content
Rack mount kitYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 9PX3000IRTM uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 10 AC outlet(s) Eaton 9PX3000IRTM uninterruptible powe... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 5000VA, 6x C13, 4x C19 output, rack mountable, Embedded NMC
Hot Product
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 500... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Rackmount 2U, 208V/230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Rackmount... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line SRT3000RMXLI-NC - 3000VA, 8x C13 & 2x C19, rackmount, NMC
Bestseller
APC Smart-UPS On-Line SRT3000RMXLI-NC... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Rackmount 3U, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit, Marine APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Rackmount... Login for pricing
SKU
9PX3000IRTM
SRT6KXLI
SRT5KRMXLI
SRT3000RMXLW-IEC
SRT3000RMXLI-NC
SRT5KRMXLIM
Manufacturer
Eaton
APC
APC
Output power capacity
1200VA to 4000VA
6000VA to 8000VA
Output power
2000W to 3000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W
2000W to 3000W
2000W to 3000W
3000W to 6000W