CyberPower OR1000ERM1U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1 kVA 600 W 6 AC outlet(s)
SKU
OR1000ERM1U
Login for pricing
In Stock: 15 available
Line-interactive, 1000 VA, 600 W, 230 V, LCD, IEC C13 x 6, 1U Rack
  • Line-interactive UPS Topology
  • Energy Saving Technology
  • Simulated Sine Wave Output
  • Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Overload Protection
  • Hot-swappable Batteries
  • Surge and Spike Protection
  • EMI and RFI Filtration
  • Phone/Fax/Modem/DSL/Network Protection
  • LCD Status Display
  • USB Connectivity Port
  • PowerPanel® Management Software
  • SNMP/HTTP Remote Management Capability (Optional)
More Information
Output power capacity 1 kVA
Product colour Silver
Output power 600 W
Form factor Rackmount
SKU OR1000ERM1U
EAN 4712856274301
Manufacturer CyberPower
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Power
Output power600 W
Input operation voltage (min)165 V
Input operation voltage (max)271 V
Output operation voltage (min)230 V
Output operation voltage (max)230 V
Surge energy rating810 J
Maximum current10 A
Power factor0.6
Output power capacity1 kVA
Ports & interfaces
Cable length1.83 m
USB portYes
AC outlets quantity6 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
Serial ports quantity1
Modem (RJ-11) ports1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Audible alarm modesFault, Low battery alarm, Overload alarm
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Response time4 ms
LED indicatorsOperation
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Power protection featuresOverload
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
Country of originChina
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Response time4 ms
Output power600 W
Surge energy rating810 J
Maximum current10 A
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Power factor0.6
Audible alarm(s)Yes
Input frequency50/60 Hz
Battery
Number of batteries supported1
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time8 h
Typical backup time at half load14 min
Typical backup time at full load3.5 min
Hot-swap batteryYes
Design
Country of originChina
Rack capacity1U
Form factorRackmount
LED indicatorsOperation
Product colourSilver
CertificationCE, EAC, RCM
Cable length1.83 m
Housing materialMetal
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Harmonized System (HS) code8504408590
Compliance certificatesRoHS
Certificates
CertificationCE, EAC, RCM
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Cables includedUSB cable
Weight & dimensions
Package width545 mm
Package depth515 mm
Package height158 mm
Weight13.7 kg
Width433 mm
Package weight17.4 kg
Height44 mm
Depth389 mm
Packaging data
Cables includedUSB cable
Package width545 mm
Package depth515 mm
Package height158 mm
Package weight17.4 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower OR1000ERM1U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1 kVA 600 W 6 AC outlet(s) CyberPower OR1000ERM1U uninterruptible... Login for pricing
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackmount/Tower
Bestseller
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackm... Login for pricing
PowerWalker VFI 1000RM LCD Double-conversion (Online) 1 kVA 900 W 6 AC outlet(s) PowerWalker VFI 1000RM LCD Double-conv... Login for pricing
Eaton Ellipse PRO 1600 IEC uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.6 kVA 1000 W 8 AC outlet(s)
Hot Product
Eaton Ellipse PRO 1600 IEC uninterrupt... Login for pricing
PowerWalker VFI 2000C LCD uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2 kVA 1600 W 4 AC outlet(s) PowerWalker VFI 2000C LCD uninterrupti... Login for pricing
PowerWalker VFI 3000 TGB uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 5 AC outlet(s)
New
PowerWalker VFI 3000 TGB uninterruptib... Login for pricing
SKU
OR1000ERM1U
SC450RMI1U
ELP1600IEC
Manufacturer
CyberPower
APC
PowerWalker
Eaton
PowerWalker
Output power capacity
N/A
300VA to 600VA
600VA to 1200VA
1200VA to 4000VA
1200VA to 4000VA
Output power
500W to 1000W
150W to 300W
500W to 1000W
500W to 1000W
1500W to 2000W
2000W to 3000W