CyberPower OLS3000ERT2UA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 10 AC outlet(s)
SKU
OLS3000ERT2UA
Login for pricing
In Stock: 7 available
Online, 3000 VA, 2700 W, Sine Wave, 1 x IEC C19, 8 x IEC C13, Rackmount/Tower, ECO Mode, Active PFC, LCD, 2U
  • Online (Double Conversion) UPS Topology
  • Generator Compatible
  • Zero Transfer Time
  • Extended Battery Module Auto-detection
  • Critical/Non-critical Load Outlets
  • Phone/Fax/Modem/DSL/Network Protection
  • Variable Speed Fans
  • PowerPanel Management Software
  • Rack/Tower Convertible Configurations
  • ECO Mode
More Information
Output power capacity 3 kVA
Product colour Black
Output power 2700 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU OLS3000ERT2UA
EAN 4712856273823
Manufacturer CyberPower
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
Power
Input power factor0.99
Output power2700 W
Input operation voltage (min)190 V
Input operation voltage (max)300 V
Output operation voltage (min)208 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating440 J
Maximum current13 A
Power factor0.9
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)5%
Crest factor3:1
Output power capacity3 kVA
Charging current1.5 A
Efficiency (ECO mode)95%
ECO modeYes
Ports & interfaces
Cable length1.5 m
USB portYes
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Modem (RJ-11) ports1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Fault, Low battery alarm, Overload alarm
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformPure sine
Response time0 ms
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Power protection featuresOverload
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
Country of originChina
WaveformPure sine
Input power factor0.99
Response time0 ms
Output power2700 W
Surge energy rating440 J
Maximum current13 A
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Power factor0.9
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Efficiency (ECO mode)95%
ECO modeYes
Input frequency50/60 Hz
Charging current1.5 A
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Number of batteries supported6
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at half load13.1 min
Typical backup time at full load4.2 min
Charging current1.5 A
Design
Country of originChina
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
CertificationCE, EAC
Cable length1.5 m
Housing materialMetal
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating altitude0 - 1500 m
Non-operating altitude0 - 1500 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Harmonized System (HS) code8504408590
Compliance certificatesRoHS
Certificates
CertificationCE, EAC
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Cables includedUSB cable
Weight & dimensions
Package width540 mm
Package depth730 mm
Package height230 mm
Weight27.6 kg
Width438 mm
Package weight30.8 kg
Height88 mm
Depth610 mm
Packaging data
Cables includedUSB cable
Package width540 mm
Package depth730 mm
Package height230 mm
Package weight30.8 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower OLS3000ERT2UA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 10 AC outlet(s) CyberPower OLS3000ERT2UA uninterruptib... Login for pricing