CyberPower CP1600EIPFCRM2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.6 kVA 1000 W 8 AC outlet(s)
SKU
CP1600EIPFCRM2U
Login for pricing
In Stock: 21 available
CyberPower CP1600EIPFCRM2U, Line-Interactive, 1.6 kVA, 1000 W, Pure sine, 169 V, 271 V
More Information
Output power capacity 1.6 kVA
Product colour Black
Output power 1000 W
Form factor Rackmount
SKU CP1600EIPFCRM2U
EAN 4711027798240
Manufacturer CyberPower
Availability In Stock
CyberPower CP1600EIPFCRM2U. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 1.6 kVA, Output power: 1000 W. AC outlet types: C13 coupler, Power plug: C14 coupler, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at full load: 2.5 min, Typical backup time at half load: 10.4 min. Form factor: Rackmount, Product colour: Black, Housing material: Metal. Width: 433 mm, Depth: 274 mm, Height: 86 mm
Power
Output frequency regulation1 Hz
Output power1000 W
Input operation voltage (min)169 V
Input operation voltage (max)271 V
Power factor0.625
Output power capacity1.6 kVA
Power Factor Correction (PFC) typeActive
ECO modeYes
Battery
Battery typeRBP0166
Number of batteries supported1
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at half load10.4 min
Typical backup time at full load2.5 min
Hot-swap batteryYes
Performance
UPS topologyLine-Interactive
WaveformPure sine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
LED indicatorsYes
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Power protection featuresOver voltage, Overload
Features
Output frequency50/60 Hz
UPS topologyLine-Interactive
WaveformPure sine
Output power1000 W
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Power factor0.625
ECO modeYes
Input frequency50/60 Hz
Power source typeAC
Detachable power cordYes
Heat dissipation20.5 BTU/h
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
RS-232 ports1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
USB port typeUSB Type-B
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount
LED indicatorsYes
Product colourBlack
Cooling typeActive
Built-in fanYes
Housing materialMetal
Control typeButtons
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Compliance certificatesCE, RoHS
Cooling
Cooling typeActive
Built-in fanYes
Weight & dimensions
Weight20.5 kg
Width433 mm
Height86 mm
Depth274 mm
Other features
Battery typeRBP0166
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower CP1600EIPFCRM2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.6 kVA 1000 W 8 AC outlet(s) CyberPower CP1600EIPFCRM2U uninterrupt... Login for pricing
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackmount/Tower
Bestseller
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackm... Login for pricing
PowerWalker VFI 1000RM LCD Double-conversion (Online) 1 kVA 900 W 6 AC outlet(s) PowerWalker VFI 1000RM LCD Double-conv... Login for pricing
Eaton Ellipse PRO 1600 IEC uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.6 kVA 1000 W 8 AC outlet(s)
Hot Product
Eaton Ellipse PRO 1600 IEC uninterrupt... Login for pricing
PowerWalker VFI 2000C LCD uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2 kVA 1600 W 4 AC outlet(s) PowerWalker VFI 2000C LCD uninterrupti... Login for pricing
PowerWalker VFI 3000 TGB uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 5 AC outlet(s)
New
PowerWalker VFI 3000 TGB uninterruptib... Login for pricing
SKU
CP1600EIPFCRM2U
SC450RMI1U
ELP1600IEC
Manufacturer
CyberPower
APC
PowerWalker
Eaton
PowerWalker
Output power capacity
N/A
300VA to 600VA
600VA to 1200VA
1200VA to 4000VA
1200VA to 4000VA
Output power
500W to 1000W
150W to 300W
500W to 1000W
500W to 1000W
1500W to 2000W
2000W to 3000W