915CG060100300
Login for pricing
In Stock: 0 available
60mm ticket / receipt printer, 8 dots/mm, 203 DPI, 140mm/sec, RS232 + USB, 24V, 129x114x81 mm, 600 g
  • Patented Anti Jamming System
  • Suitable for tough environments, down to -20°C up to +70°C
  • Available version with ejector
  • Illuminated paper bezel
  • Multi-position paper roll
  • Large paper roll: Ø 100 mm
  • Improved distribution of the head-roller pressure, resulting in improved printing quality
More Information
Print technology Thermal
Type POS printer
Connectivity technology Wired
SKU 915CG060100300
Manufacturer CUSTOM
Availability Out of Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
60mm ticket / receipt printer
- Metal frame (galvanized/aluminium alloy)
- High print quality (200 DPI)
- Paper width: 60mm
- Paper thickness: from 60 to 80 μm
- Printing > 140 mm/sec
- RS232 and USB interfaces
- Barcodes: UPC-A, UPC-E, EAN13, EAN8, CODE39, ITF, CODABAR, CODE93, CODE128, CODE32, QRCODE
- Characters: European, International, Thai, Portuguese, Nordic, Arabic, Chinese and Russian
- Highly reliable cutter: over 1,000,000 cuts or Tear-Off system
- LED bezel
Printing
TypePOS printer
Print technologyThermal
Print speed140 mm/sec
Maximum resolution203 x 203 DPI
Printable dot numbers8 dot
Performance
Print speed140 mm/sec
Paper handling
Supported paper width60 mm
Printing media thickness60 - 80 µm
Maximum roll diameter10 cm
Ports & interfaces
Connectivity technologyWired
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
Network
Ethernet LANYes
Print technology
Print speed140 mm/sec
Print quality
Technical details
Linux operating systems supportedYes
CutterYes
Features
Internal memory0.256 MB
Flash memory1 MB
CutterYes
Memory
Internal memory0.256 MB
Flash memory1 MB
Power
Power source typeDC
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
System requirements
Weight & dimensions
Width129 mm
Depth114 mm
Height81 mm