HDDCASE25BK
Login for pricing
In Stock: 16 available
StarTech.com 2.5in Anti-Static Hard Drive Protector Case - Black (3pk) - 2.5 HDD protector black - 2.5 HDD protector
More Information
Material Plastic
Product colour Black
Case type Sleeve case
SKU HDDCASE25BK
EAN 0065030843959
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Provides safe handling and anti-static protection for most 2.5in hard drives
The StarTech.com Advantage
- Able to fit the popular 9.5mm and 12.5mm style 2.5in hard drives with an easy access door for the drive connectors
- Bundled as a pack of 3 hard drive cases
Design
Case typeSleeve case
Number of devices supported1
Brand compatibilityUniversal
Product colourBlack
MaterialPlastic
Supported HDD sizes2.5"
Protection featuresStatic proof
CertificationCE, REACH
Weight & dimensions
Width82 mm
Depth105 mm
Height15 mm
Weight106 g
Package width140 mm
Package depth395 mm
Package height17 mm
Package weight115 g
Packaging data
Package width140 mm
Package depth395 mm
Package height17 mm
Package weight115 g
Packaging content
Quantity per pack3 pc(s)
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Quantity per pack3 pc(s)
Other features
CertificationCE, REACH
Compliance certificatesRoHS
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2.5in Anti-Static Hard Drive Protector Case - Black (3pk) StarTech.com 2.5in Anti-Static Hard Dr... Login for pricing