We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m ADSL Broadband High Speed Modem Cable RJ11 Male to RJ11 Male
SKU
30-0007
Login for pricing
In Stock:
64 available
3m ADSL Broadband High Speed Modem Cable RJ11 Male to RJ11 Male
- Connector 1: RJ11 Male
- Connector 2: RJ11 Male
- Gold plated contacts
- Cable length: 3m
- Colour: White
Category: Telephone Cables
| SKU | 30-0007 |
|---|---|
| EAN | 5035624006782 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our ADSL modem cable is designed for optimal signal transfer and is the perfect link between your wall socket and your ADSL modem. This ensures fast, stable, and reliable internet connection for all your online activities.
| Features | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Product colour | White |
| Cable type | Round |
| Cable length | 3 m |
| Country of origin | China |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 3.5 g |
| Weight | 20 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 225 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Weight | 20 g |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | White |
| Cable type | Round |
| Cable length | 3 m |
| Biodegradable package | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 400 g |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 3m ADSL Broadband High Spe...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct RJ-11, 3m Black
Login for pricing
|
Bestseller
Cables Direct 3m RJ-11/RJ-11 White
Login for pricing
|
Videk UK BT Plug to BT Socket Extensio...
Login for pricing
|
New
Videk 4 POLE RJ11 Plug to Plug ADSL Ca...
Login for pricing
|
Popular
Videk 4 POLE RJ11 Plug to Plug ADSL Ca...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
30-0007
|
88BT-103K
|
88BT-103
|
4128
|
8900HQ-1
|
8900HQ-0.5
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
| Connector 1 |
RJ-11
|
RJ-11
|
RJ-11
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 2 |
RJ-11
|
RJ-11
|
RJ-11
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
White
|
N/A
|
White
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|




