We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Casio MS-20UC-BK calculator Desktop Basic Black
SKU
MS-20UC-BK
Category: Calculators
| Type | Basic calculator |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Digits | 12 digits |
| Form factor | Desktop |
| SKU | MS-20UC-BK |
| EAN | 4549526612800 |
| Manufacturer | Casio |
| Availability | In Stock |
Mini Desk Type
12 digits
Tax calculation
Automatic calculation of price plus tax, price less tax, discount, selling price, tax amount, discount amount, and margin amount.
Time calculation
Time calculation allows easy input and calculation of hour, minute, and second values.
Two-way power (Solar + Battery)
Solar powered when light is sufficient, battery powered when light is insufficient.
Function command signs
A symbol (+, -, ×, ÷) on the display indicates the status of operation you are currently performing.
Key rollover
Key operations are stored in a buffer, so nothing is lost even during high-speed input.
Extra Large display
Larger display makes more data easier to read.
Plastic keys
Designed and engineered for easy operation.
Profit margin percent
" % " key gives quick access to prices and profits, and also delivers add-ons, discounts, ratios and increase/decrease values.
12 digits
Tax calculation
Automatic calculation of price plus tax, price less tax, discount, selling price, tax amount, discount amount, and margin amount.
Time calculation
Time calculation allows easy input and calculation of hour, minute, and second values.
Two-way power (Solar + Battery)
Solar powered when light is sufficient, battery powered when light is insufficient.
Function command signs
A symbol (+, -, ×, ÷) on the display indicates the status of operation you are currently performing.
Key rollover
Key operations are stored in a buffer, so nothing is lost even during high-speed input.
Extra Large display
Larger display makes more data easier to read.
Plastic keys
Designed and engineered for easy operation.
Profit margin percent
" % " key gives quick access to prices and profits, and also delivers add-ons, discounts, ratios and increase/decrease values.
| Design | |
|---|---|
| Non-slip feet | Yes |
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 29 keys |
| Form factor | Desktop |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Type | Basic |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 29 keys |
| Form factor | Desktop |
| Tax calculation | Yes |
| Profit calculation | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Digit comma separator | Yes |
| Product colour | Black |
| Type | Basic |
| Performance | |
| Symbolic notation | Square root |
| Conversion between | Percent |
| Tax calculation | Yes |
| Profit calculation | Yes |
| Digit comma separator | Yes |
| Ergonomics | |
| Non-slip feet | Yes |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 29 keys |
| Display | |
|---|---|
| Easy-to-read display | Yes |
| Display type | LCD |
| Second display | No |
| Backlight display | No |
| Digits | 12 digits |
| Display tilting | No |
| Digit comma separator | Yes |
| Display number of lines | 1 lines |
| Memory | |
| Storage media type | Not available |
| Power | |
| Battery type | LR54 |
| Power source | Battery/Solar |
| Number of batteries supported | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Weight | 110 g |
| Depth | 149.5 mm |
| Height | 23 mm |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |
You may also be interested in
| Product |
Casio MS-20UC-BK calculator Desktop Ba...
Login for pricing
|
Canon F-715SG
Login for pricing
|
Canon AS-2200 calculator Desktop Displ...
Login for pricing
|
Canon TS-1200TSC calculator Desktop Ba...
Login for pricing
|
Canon LS-122TS calculator Desktop Disp...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS-20UC-BK
|
5730B001
|
4584B001
|
2468C002
|
2470C002
|
| Manufacturer |
Casio
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Digits |
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
| Type |
Basic calculator
|
Scientific calculator
|
Display calculator
|
Basic calculator
|
Display calculator
|
| Form factor |
Desktop
|
Pocket
|
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Metallic
|
Grey
|




