52-12U600BLK-FLAT
Login for pricing
In Stock: 9 available
12u Wall Cabinet 600 Deep Black (Flatpack)
  • Lockable tempered glass door
  • 12 Rack Units (12u)
  • 600mm x 637mm x 600mm (WxHxD)
  • Removable plates top and bottom for cable entry
  • Removable Side Panels for easy access
More Information
Type Wall mounted rack
Rack capacity 12U
SKU 52-12U600BLK-FLAT
EAN 5056750309288
Manufacturer Cablenet
Availability In Stock
Our range of 450mm and 600mm deep Flat pack Wall Cabinets is the perfect solution for installing data, security and AV equipment.
With modern functional aesthetics, these cabinets will perform functionally in any application.
Tools required: Philips Screwdrivers and Allen keys.
Features
Key lockYes
Frame typeClosed
Product design4-post
Rack capacity12U
Removable back doorNo
Removable front doorYes
Removable side panelsYes
Front door constructionGlass/Steel
Side panel constructionSteel
Back door key lockNo
Front door key lockYes
Side panel key lockNo
TypeWall mounted rack
Side panels includedYes
MaterialGlass, Steel
Cooling typePassive
Product colourBlack
Rack railsYes
Assembly requiredYes
Side panel styleBlind
Front door styleGlass door
Front uprightsAdjustable
Back uprightsAdjustable
Weight & dimensions
Mounting depth (max)60 cm
Mounting depth (min)60 cm
Technical details
Side panels includedYes
Cooling typePassive
Colour
Product colourBlack
Packaging content
Material
MaterialGlass, Steel
You may also be interested in
Compare Products
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 9U, 450mm Deep, Black, Flatpack, Max 60kg, Suitable also for use on desk or floor, Usable Depth 270mm to 350mm, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides,Parts for wall installation not includ Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing
StarTech.com 2-Post 12U Heavy-Duty Desktop Server Rack, Small Open Frame 19in Computer Rack, Compact Network Rack for AV / Studio / Data / IT Equipment, TAA Compliant - Free Standing Two-Post Home/Office Rack
Hot Product
StarTech.com 2-Post 12U Heavy-Duty Des... Login for pricing
StarTech.com 12U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth 12-20" 2 Post Open Frame Server Room Rack for AV/Data/ IT Communication/Computer Equipment/Switch w/Cage Nuts & Screws
Bestseller
StarTech.com 12U 19" Wall Mount N... Login for pricing