We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI PA5195U-1BRS compatible 32Wh 4-cell battery for TOSHIBA Satellite C50-B C55-B C70-C
SKU
PA5195U-1BRS-BTI
Login for pricing
In Stock:
2 available
PA5195U-1BRS compatible 32Wh 4-cell battery for TOSHIBA Satellite C50-B C55-B C70-C
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | PA5195U-1BRS-BTI |
|---|---|
| EAN | 5059902155283 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Toshiba |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Battery capacity | 32 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | SATELLITE C50-B C55-B C55D-B C55DT-B |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Toshiba |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 32 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | SATELLITE C50-B C55-B C55D-B C55DT-B |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Toshiba |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
BTI PA5195U-1BRS compatible 32Wh 4-cel...
Login for pricing
|
BTI Replacement battery for DELL Latit...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI Compatible Battery Dell Latitude E...
Login for pricing
|
Popular
BTI Compatible Battery Dell Latitude E...
Login for pricing
|
Recommended
BTI Alt Battery to DELL OEM SKU NH6K9
Login for pricing
|
Bestseller
BTI Replacement Battery for Inspiron 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PA5195U-1BRS-BTI
|
451-11977-BTI
|
WG6RP-BTI
|
4KFGD-BTI
|
NH6KP-BTI
|
WDX0R-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
| Battery capacity |
2000mAh to 3000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
2000mAh to 3000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
3000mAh to 4000mAh
|





