We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI AS10D41 compatible 48Wh 6-cell battery for ACER ASPIRE TRAVELMATE
SKU
AS10D41-BTI
Login for pricing
In Stock:
1 available
AS10D41 compatible 48Wh 6-cell battery for ACER ASPIRE TRAVELMATE
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | AS10D41-BTI |
|---|---|
| EAN | 0886734848626 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Battery Technology, Inc. (BTI) is a global supplier of replacement batteries & AC power adapters for notebook computers; batteries for digital cameras, PDA's and other mobile devices and batteries for APC/UPS systems. With production facilities in California and Hong Kong, BTI maintains an unparalleled level of product availability for customers in North America while forecasting and managing the timely delivery of finished goods worldwide.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Acer |
| Battery capacity | 4400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | G-Way NV50A, NV51B, NV53, NV53A |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Acer |
| Battery capacity | 4400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | G-Way NV50A, NV51B, NV53, NV53A |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Acer |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
BTI AS10D41 compatible 48Wh 6-cell bat...
Login for pricing
|
Recommended
BTI Replacement battery for DELL Latit...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI Replacement battery for HP - COMPA...
Login for pricing
|
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Popular
BTI 56Wh cell 45N1158 compatible batte...
Login for pricing
|
BTI 78.8 6 cell 661-5476 compatible ba...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AS10D41-BTI
|
451-11977-BTI
|
593578-001-BTI
|
A1281-BTI
|
0C52863-BTI
|
A1321-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
| Battery capacity |
4000mAh to 5000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|





