We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 50.7 4 cell AC14B7K compatible battery for ACER ASPIRE R7-372T ASPIRE R7-371T ASPIRE R5-471T ASPIRE R5-431T ASPIRE R3-131T ASPIRE E5-771G
SKU
AC14B7K-BTI
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | Acer |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | AC14B7K-BTI |
| EAN | 5059902053169 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
BTI AC14B7K-BTI 4-cell 15.28V Li-Ion Notebook Battery for ACER ASPIRE V3-371 V3-111P V3-371 V5-122 V5-132 V5-122P V5-132P E3-111 E3-112 E3-112M ES1-111 ES1-111M ES1-131 ES1-311
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Acer |
| Battery capacity | 3320 mAh |
| Battery voltage | 15.25 V |
| Battery capacity | 50.7 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Acer |
| Battery capacity | 3320 mAh |
| Battery voltage | 15.25 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 50.7 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Acer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
BTI 50.7 4 cell AC14B7K compatible bat...
Login for pricing
|
Recommended
BTI Replacement battery for DELL Latit...
Login for pricing
|
BTI Replacement battery for HP - COMPA...
Login for pricing
|
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Popular
BTI 55Wh 4 cell 020-8145-01 compatible...
Login for pricing
|
Bestseller
BTI 56Wh cell 45N1158 compatible batte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AC14B7K-BTI
|
451-11977-BTI
|
593578-001-BTI
|
A1281-BTI
|
A1405-BTI
|
0C52863-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
3000mAh to 4000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|





