We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 482962-001 compatible 56Wh 6-cell battery for 482961-001 compatible laptop battery - 18 month warranty
SKU
482962-001-BTI
Login for pricing
In Stock:
0 available
482962-001 compatible 56Wh 6-cell battery for 482961-001 compatible laptop battery - 18 month warranty
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | 482962-001-BTI |
|---|---|
| EAN | 8867348450384 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Battery Technology, Inc. (BTI) is a global supplier of replacement batteries & AC power adapters for notebook computers; batteries for digital cameras, PDA's and other mobile devices and batteries for APC/UPS systems. With production facilities in California and Hong Kong, BTI maintains an unparalleled level of product availability for customers in North America while forecasting and managing the timely delivery of finished goods worldwide.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Battery voltage | 11.1 V |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | HP Elitbok 6930p; CQ 6530b, 6535b, 6730b, 6735b |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Battery voltage | 11.1 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | HP Elitbok 6930p; CQ 6530b, 6535b, 6730b, 6735b |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
You may also be interested in
| Product |
BTI 482962-001 compatible 56Wh 6-cell...
Login for pricing
|
Recommended
BTI Replacement battery for DELL Latit...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI Replacement battery for HP - COMPA...
Login for pricing
|
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Popular
BTI 55Wh 4 cell 020-8145-01 compatible...
Login for pricing
|
Bestseller
BTI 56Wh cell 45N1158 compatible batte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
482962-001-BTI
|
451-11977-BTI
|
593578-001-BTI
|
A1281-BTI
|
A1405-BTI
|
0C52863-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|





