We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis TQ3106-SE Mount
SKU
02988-001
- Resistant to marine environments and most chemicals
- 1 1/2” NPS
- Indoor and outdoor use
- Marine-grade stainless steel (SUS 316L)
- Ideal for stainless steel fixed dome cameras
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 02988-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021087347 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | In Stock |
AXIS TQ3106-SE Pendant Kit
AXIS TQ3106-SE Pendant Kit is suitable for outdoor environments with a pendant mount made of marine-grade, electropolished and stainless steel (SUS 316L), which improves its surface quality.
AXIS TQ3106-SE Pendant Kit is suitable for outdoor environments with a pendant mount made of marine-grade, electropolished and stainless steel (SUS 316L), which improves its surface quality.
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Stainless steel |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | P3268-SLVE, Q3538-SLVE |
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | Stainless steel |
| Connecting thread | 1 1/2" |
| Ergonomics | |
| Connecting thread | 1 1/2" |
| Technical details | |
| Compatibility | P3268-SLVE, Q3538-SLVE |
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 202.3 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 37 mm |
| Depth | 202.3 mm |
| Colour | |
| Product colour | Stainless steel |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Axis TQ3106-SE Mount
Login for pricing
|
Bestseller
Bosch NPD-9501A security camera access...
Login for pricing
|
Hot Product
Raytec VAR2-I8-1 security camera acces...
Login for pricing
|
Recommended
PTZOptics PT-JOY-G4 security camera ac...
Login for pricing
|
Popular
Axis 02453-001 security camera accesso...
Login for pricing
|
New
HuddleCamHD HC-JOY-G4 security camera...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
02988-001
|
NPD-9501A
|
VAR2-I8-1
|
PT-JOY-G4
|
02453-001
|
HC-JOY-G4
|
| Manufacturer |
Axis
|
Bosch
|
Raytec
|
PTZOptics
|
Axis
|
HuddleCamHD
|
| Type |
Mount
|
N/A
|
IR LED unit
|
Joystick
|
Midspan
|
Joystick
|
| Placement supported |
Universal
|
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Universal
|
Indoor
|
| Brand compatibility |
Axis
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Axis
|
N/A
|





