AOC G2 27G2ZN3/BK computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black, Red
Height adjustable Stand
0.5ms MPRT - Moving Picture Response Time
1ms Response time GTG - Grey-to-Grey
Live the game at its best with HDR10
Adaptive sync
280 Hz Refresh Rate
The AGON by AOC monitor, with its groundbreaking 280Hz, is a game-changer for competitive gamers. The AGON by AOC monitor 's lightning-fast speed and pinpoint precision translate into an undeniable advantage in fast-paced games, allowing you to react quicker and hit your targets with unmatched accuracy.
Fast VA
The 27G2ZN3/BK features a 27-inch Fast VA panel catering to the demands of both competitive and casual gamers. Offering a 240Hz refresh rate, it enhances your in-game responsiveness significantly. With a response time of 1ms GtG and 0.5ms MPRT, your gaming experience becomes fluid and uninterrupted. Additionally, you have the option to adjust the stand for improved posture while gaming, promoting a more professional approach to your gameplay.
| Display | |
|---|---|
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 81.59 ppi |
| DDC/CI | Yes |
| Maximum refresh rate | 280 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 123.3% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 255 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 280 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast VA |
| DCI-P3 coverage | 92.2% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 19 |
| Plug and Play | Yes |
| Performance | |
| Game mode | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
| Product colour | Black, Red |
| Front bezel colour | Black/Red |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 365.8 mm |
| Depth (without stand) | 48.8 mm |
| Width (without stand) | 612.5 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Power supply type | Internal |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 4.85 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -4 - 21.5° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Plug and Play | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 44 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 27 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 1.5 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 30 kWh |
| Operational conditions | |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 612.5 mm |
| Depth (with stand) | 227.4 mm |
| Height (with stand) | 528.6 mm |
| Weight (without stand) | 3.55 kg |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package height | 520 mm |
| Package weight | 7.13 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package height | 520 mm |
| Package weight | 7.13 kg |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI |
| Packaging content | |
| Sustainability | |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 92.2% |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |