BHR4272GL
Login for pricing
In Stock:
0 available
Bluetooth 5.0, AVRCP/HSP/HFP/A2DP, 43mAh/300mAh, 10 m max, Black
- Pick up and use
- Seamlessly switch between single-ear and double-ear
- 12-hour-long battery life
Category: Headphones & Headsets
| Connection | True Wireless Stereo (TWS) |
|---|---|
| Style | In-ear |
| Ideal use | Calls/Music |
| Microphone type | Built-in microphone |
| SKU | BHR4272GL |
| EAN | 6934177720482 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Availability | Out of Stock |
Pick up, use and listen freely
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Control type | Touch |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Driver unit | 7.2 mm |
| Microphone | |
| Control unit | |
| Battery | |
| Talk time | 4 h |
| Continuous audio playback time | 12 h |
| Battery recharge time (charging case) | 2 h |
| Battery capacity (charging case) | 300 mAh |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26.6 mm |
| Height | 21.6 mm |
| Depth | 16.4 mm |
| Left earpiece weight | 4.1 g |
| Right earpiece weight | 4.1 g |
| Charging case dimensions (W x D x H) | 62 x 40 x 27.2 mm |