Vivolink VLSPSUB100 loudspeaker 2-way Wired 60 W
SKU
VLSPSUB100
Login for pricing
In Stock: 200 available
Active powered Subwoofer 8" 50W + 2x25W 2.1
  • Active powered Subwoofer 8" 50W
  • 2x25W speaker output + line- out
  • Silent on/off via automatic ECO mode after 90 seconds (less than 0,5 Watt)
  • Audio inputs: 2xRCA + 100V + Balanced input + Bluetooth for (speaker out only)
  • Switchable stereo / mono output
More Information
RMS rated power 60 W
Connectivity technology Wired
SKU VLSPSUB100
EAN 5715063260494
Manufacturer VivoLink
Availability In Stock
Ideal for meeting rooms, hotels and auditoriums.
It have line input and loop out for active sattelite speakers.
Subwoofer can also be used together with passive sattelite speakers using the internal power amplifier for sattelige speakers on 2 x 25W
• For rooms up to 200m2
• Power effect for subwoofer: 50 Watts
• Power effect for passive ceiling speakers:
(VLSPMTC60WT) 2x25Watts
• Inputs: 100V, Balanced in and RCA line in
• Bluetooth input for speaker out only (not supported for line-out)
• Outputs: RCA line out and Speaker out 2x 25W
• Line out for active speakers (VLSP60/65/61/70)
• Frequency range: 80Hz-20kHz
• Impedance: 8 Ohm
Loudspeakers
Speaker type2-way
Speaker placementWall-mountable
Number of drivers2
Tweeter diameter (imperial)2.54 cm (1")
Woofer diameter (imperial)13.3 cm (5.25")
Recommended usageUniversal
Audio output channels2.0 channels
Number of speakers2
Audio
Speakers RMS power30 W
Peak Music Power Output (PMPO)300 W
Frequency range45 - 20000 Hz
Impedance4 Ω
Sensitivity88 dB
RMS rated power60 W
Performance
Housing materialPlastic
Volume controlRotary
CertificationCE
Recommended usageUniversal
Number of speakers2
Technical details
Speaker type2-way
Volume controlRotary
CertificationCE
Front speaker sensitivity88 dB
Front speaker impedance4 Ω
Front speaker frequency range45 - 20000 Hz
Power sourceAC
Housing colourWhite
Design
Housing materialPlastic
Ports & interfaces
Connectivity technologyWired
Connector(s)RCA, Minijack, Phoenix
Cord length10 m
6.35 mm (1⁄4-inch) input1
Audio RCA inputs1
Power
Power consumption (typical)75 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage230 - 240 V
Power source typeAC
Current1 A
Material
Weight & dimensions
Width178 mm
Depth162 mm
Height240 mm
Weight6.26 kg
Cord length10 m
Speaker weight6.36 g
Package width440 mm
Package depth210 mm
Package height265 mm
Package weight6.75 kg
Packaging data
Package width440 mm
Package depth210 mm
Package height265 mm
Package weight6.75 kg
Packaging content
Cables includedAC
Features
Front speaker sensitivity88 dB
Front speaker impedance4 Ω
Housing colourWhite
Other features
Front speaker impedance4 Ω
Power sourceAC
Speaker weight6.36 g
You may also be interested in
Compare Products
Product Vivolink VLSPSUB100 loudspeaker 2-way Wired 60 W
Hot Product
Vivolink VLSPSUB100 loudspeaker 2-way... Login for pricing
TOA F-2852C loudspeaker White Wired 90 W
New
TOA F-2852C loudspeaker White Wired 90 W Login for pricing
Vision TC3-AMP+SP-1800 loudspeaker 3-way White Wired 50 W
Bestseller
Vision TC3-AMP+SP-1800 loudspeaker 3-w... Login for pricing
Citronic 178.108UK loudspeaker Full range Black Wired & Wireless 200 W Citronic 178.108UK loudspeaker Full ra... Login for pricing
Axis C1410 Mk II 2-way White Wired Axis C1410 Mk II 2-way White Wired Login for pricing
Bosch F.01U.079.383 loudspeaker 2-way White Wired 30 W Bosch F.01U.079.383 loudspeaker 2-way... Login for pricing
SKU
VLSPSUB100
F-2852C
TC3-AMP+SP-1800
178.108UK
F.01U.079.383
Manufacturer
VivoLink
TOA
Vision
Citronic
Axis
Bosch
RMS rated power
100W and more
50W to 100W
50W to 100W
100W and more
N/A
25W to 50W