XTY850D-750W
Login for pricing
In Stock: 453 available
750W Heracles Black ATX Gaming PSU, 80+ Bronze, 140mm Ultra-Quiet FDM Fan, Flat Black Cables, Power Lead Not Included
More Information
SKU XTY850D-750W
EAN 5056733100390
Manufacturer VIDA
Availability In Stock
Elevate your PC's performance with the Heracles 750W Bronze power supply (XTY850D-750W / XTY850D-750W-WHT). Designed for ATX 12V compatibility, this fully wired unit delivers 750 watts of reliable power. It comes equipped with essential connectors, including SATA and PCIe, and features an ultra-quiet 140mm black fan with fluid/hydraulic bearing for efficient cooling and stable performance. One standout feature is the removable dust filter, which helps maintain optimal airflow and prolongs the power supply's lifespan. With an 80+ Bronze certification, the Vida 750W Heracles power supply balances power efficiency and reliability, all backed by a 2-year warranty for your peace of mind.
Power supply unit (PSU) form factorATX
80 PLUS certification80 PLUS Bronze
PurposePC
ATX version2.54
Design
Power
Total power750 W
AC input voltage115 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current11-8 A
Motherboard power cable length55 cm
SATA power cable length120,450 mm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
CPU power connector (4+4 pin)Yes
Certificates
Compliance certificatesCB, CCC, CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA
Weight & dimensions
Width160 mm
Depth86 mm
Height150 mm
Weight1.76 kg
Packaging data
Package depth295 mm
Package width200 mm
Package height140 mm
Package typeBox
Package weight2.4 kg
Technical details
Warranty period2 year(s)
Compare Products
Product VIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black
Bestseller
VIDA Heracles power supply unit 750 W... Login for pricing
DELL WU136 power supply unit 235 W DELL WU136 power supply unit 235 W Login for pricing
Synology PSU 150W-RP MODULE_1 power supply unit 1U Silver
New
Synology PSU 150W-RP MODULE_1 power su... Login for pricing
Out of stock
Chieftec GPB-350S power supply unit 350 W 20+4 pin ATX PS/2 Silver Chieftec GPB-350S power supply unit 35... Login for pricing
Inter-Tech SFX-300W power supply unit 20+4 pin ATX ATX Grey Inter-Tech SFX-300W power supply unit... Login for pricing
DELL Y9VFC power supply unit 750 W
Hot Product
DELL Y9VFC power supply unit 750 W Login for pricing