XTY850D-650W
Login for pricing
In Stock: 90 available
650W Heracles Black ATX Gaming PSU, 80+ Bronze, 140mm Ultra-Quiet FDM Fan, Flat Black Cables, Power Lead Not Included
More Information
SKU XTY850D-650W
EAN 5056733100383
Manufacturer VIDA
Availability In Stock
Elevate your PC's performance with the Heracles 650W Bronze power supply (XTY850D-650W). Designed for ATX 12V compatibility, this fully wired unit delivers 650 watts of reliable power. It comes equipped with essential connectors, including SATA and PCIe, and features an ultra-quiet 140mm black fan with fluid/hydraulic bearing for efficient cooling and stable performance. One standout feature is the removable dust filter, which helps maintain optimal airflow and prolongs the power supply's lifespan. With an 80+ Bronze certification, the Vida 650W Heracles power supply balances power efficiency and reliability, all backed by a 2-year warranty for your peace of mind.
Cooling
Fan diameter14 cm
Number of fans1 fan(s)
Fan locationFront
Cooling typeActive
Performance
On/off switchYes
Power supply unit (PSU) form factorATX
80 PLUS certification80 PLUS Bronze
PurposePC
ATX version2.54
Country of originChina
Bearing technologyHydro bearing
Removable filterYes
Design
Product colourBlack
Fan diameter14 cm
On/off switchYes
Number of fans1 fan(s)
IlluminationNo
Fan locationFront
Country of originChina
Cooling typeActive
Power
Total power650 W
AC input voltage115 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current9-6 A
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Ports & interfaces
Motherboard power cable length55 cm
SATA power cable length120,450 mm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
CPU power connector (4+4 pin)Yes
Certificates
Weight & dimensions
Width160 mm
Depth86 mm
Height150 mm
Weight1.75 kg
Packaging data
Package depth295 mm
Package width200 mm
Package height140 mm
Package typeBox
Package weight2 kg
Technical details
Warranty period2 year(s)
Logistics data
Warranty period2 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product VIDA Heracles power supply unit 650 W 20+4 pin ATX ATX Black
Bestseller
VIDA Heracles power supply unit 650 W... Login for pricing
Out of stock
Chieftec GPB-350S power supply unit 350 W 20+4 pin ATX PS/2 Silver Chieftec GPB-350S power supply unit 35... Login for pricing
Inter-Tech SFX-300W power supply unit 20+4 pin ATX ATX Grey Inter-Tech SFX-300W power supply unit... Login for pricing
DELL Y9VFC power supply unit 750 W
Hot Product
DELL Y9VFC power supply unit 750 W Login for pricing
DELL 5RHVV power supply unit 750 W
New
DELL 5RHVV power supply unit 750 W Login for pricing