XTY850M-850WWHT
Login for pricing
In Stock: 555 available
850W Heracles White ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ Bronze, 140mm Ultra-Quiet FDM Fan, Flat White Cables, PCIe 5.1, Power Lead Not Included
More Information
SKU XTY850M-850WWHT
EAN 5056733100802
Manufacturer VIDA
Availability In Stock
Elevate your PC's performance with the Heracles 850W Bronze power supply (XTY850M-850W). Designed for ATX 12V compatibility, this fully wired unit delivers 850 watts of reliable power. It comes equipped with essential connectors, including SATA and PCIe, and features an ultra-quiet 140mm White fan with fluid/hydraulic bearing for efficient cooling and stable performance. One standout feature is the removable dust filter, which helps maintain optimal airflow and prolongs the power supply's lifespan. With an 80+ Bronze certification, the Vida 850W Heracles power supply balances power efficiency and reliability, all backed by a 2-year warranty for your peace of mind.
Number of fans1 fan(s)
Fan locationTop
Power supply unit (PSU) form factorATX
80 PLUS certification80 PLUS Bronze
PurposePC
ATX version3.1
Country of originChina
Bearing technologyFDB
Removable filterYes
Design
Product colourWhite
Number of fans1 fan(s)
Fan locationTop
Country of originChina
Power
Total power850 W
AC input voltage115 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current10-8 A
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Max output current (+3.3V)14 A
Max output current (+12V)70.8 A
Max output current (+5V)14 A
Max output current (-12V)0.5 A
Max output current (+5Vsb)2 A
Power protection featuresOver voltage
Efficiency85%
Number of +12V rail(s)1
Ports & interfaces
Motherboard power cable length55 cm
SATA power cable length750 mm
Peripheral (Molex) power cable length750 mm
PCI Express power cable length70 cm
CPU power cable length58 cm
Motherboard power connector24-pin ATX
Number of SATA power connectors6
Number of PATA power connectors3
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
CPU power connector (4+4 pin)Yes
PCI Express connectorYes
Floppy disk drive connectorNo
ATX Power connector (24-pin)Yes
Cabling typeNon-Modular
EPS power connector (4+4 pin)Yes
PCI Express power connectors (12+4 pin)1
PCI Express power connectors (12+4 pin) cable length500 mm
Number of SATA power cables2
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Certificates
Compliance certificatesUKCA, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CB, CCC, CE
Packaging content
Cables includedPATA, PCIe, CPU, Peripheral (Molex), SATA
Weight & dimensions
Width160 mm
Depth86 mm
Height156 mm
Weight1.76 kg
Packaging data
Package depth140 mm
Package width295 mm
Package height200 mm
Package typeBox
Package weight2.18 kg
Technical details
Compare Products
Product VIDA 850W Heracles White ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ Bronze, 140mm Ultra-Quiet FDM Fan, Flat White Cables, PCIe 5.1, Power Lead Not Included power supply unit 24-pin ATX
Hot Product
VIDA 850W Heracles White ATX 3.1 Gamin... Login for pricing
DELL WU136 power supply unit 235 W DELL WU136 power supply unit 235 W Login for pricing
Out of stock
Inter-Tech SFX-300W power supply unit 20+4 pin ATX ATX Grey Inter-Tech SFX-300W power supply unit... Login for pricing
PLANET PWR-240-48 power supply unit 240 W Blue, Grey
Bestseller
PLANET PWR-240-48 power supply unit 24... Login for pricing
DELL Y9VFC power supply unit 750 W
New
DELL Y9VFC power supply unit 750 W Login for pricing