Thule TGSE2558 Black 35.6 cm (14") Sleeve case
SKU
- For laptops up to 14": Fits a 14" MacBook Pro, 13" MacBook Air, or other laptops up to 31.3 x 22.1 cm / 12.3 x 8.7 inches
- Padded interior: Padded interior protects hardware from bumps and scratches
- Clamshell design: Clamshell design allows you to work directly out of the case
Category: Laptop Cases
| SKU | 3205410 |
|---|---|
| EAN | 0085854259545 |
| Manufacturer | Thule |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
A molded sleeve with rugged protection and in-case usability.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Package width | 335 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Width | 330 mm |
| Weight | 840 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 313 x 15 x 221 mm |
| Height | 255 mm |
| Depth | 30 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Material | Polyurethane |
| Compatibility | 14" MacBook Pro, 13" MacBook Air |
| Brand compatibility | Apple |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled polyurethane |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Country of origin | China |
| Material | Polyurethane |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Gender | Unisex |
| Packaging content | |
| Packaging data | |
| Package width | 335 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 140 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.84 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
Thule TGSE2558 Black 35.6 cm (14"...
Login for pricing
Popular
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu...
Login for pricing
Bestseller
Kensington Simply Portable SP25 15.6”...
Recommended
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...