Techair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
SKU
TAN1901V2
Login for pricing
In Stock:
7 available
techair TAN1901v2 Classic essential 14 - 15.6" trolley briefcase Black
- Hard wearing fabric
- Light weight
- Lots of storage
- Adaptable branding
- Separate zipped accessories pocket
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 15.6 " |
| Material | Foam,Polyester |
| Case type | Trolley case |
| SKU | TAN1901V2 |
| EAN | 5060369674910 |
| Manufacturer | Techair |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
For overnight business trips you want to travel light – but not at the expense of leaving anything behind. Our rolling business case for up to 15.6” laptop is perfect for the travelling professional. That’s function with emotion.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Width | 405 mm |
| Weight | 2.53 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 385 x 265 x 22 mm |
| Height | 430 mm |
| Depth | 190 mm |
| Minimum screen size | 35.6 cm (14") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Trolley case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Linear mass density | 1200 D |
| Number of front pockets | 1 |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Knock resistant, Water repellent |
| Material | Foam, Polyester |
| Compatibility | 14 - 15.6" laptops |
| Front pocket | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Lockable | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Retractable handle | Yes |
| Handle length (max) | 94.5 cm |
| Design | |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Country of origin | China |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 420212 |
| Packaging content | |
| Packaging data | |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 4202129990 |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
Techair TAN1901v2 14-15.6" Rollin...
Login for pricing
Popular
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu...
New
Kensington Contour 15.6'' La...
Hot Product
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
Recommended
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...