Techair TAECC012 15-16" Eco Classic Laptop Bag
SKU
TAECC012
Login for pricing
In Stock: 9 available
techair TAECC012 Eco essential 15 - 16" briefcase Black
  • Foam Protection
  • Removable and adjustable shoulder strap
  • Padded foam handle
  • Additional pockets for accessories
  • Documents slip pocket
  • Lifetime Warranty
More Information
SKU TAECC012
EAN 5060369676341
Manufacturer Techair
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Colour
Surface colorationMonochromatic
Weight & dimensions
Maximum screen size40.6 cm (16")
Width300 mm
Weight610 g
Notebook compartment dimensions (W x D x H)385 x 273 x 30 mm
Height420 mm
Depth70 mm
Features
Product main colourBlack
Case typeBriefcase
Carrying handle(s)Yes
Number of compartments1
Removable shoulder strapYes
Country of originChina
Protection featuresBump resistant, Impact resistant, Knock resistant
MaterialRecycled polyester
Shoulder strapYes
Compatibility15 - 16" laptops
Brand compatibilityAny brand
Exterior pocketsFront pocket
Made with recycled materialsYes
Recycled materials used for makingRecycled polyester
Material details600D recycled polyester
Design
Case typeBriefcase
Carrying handle(s)Yes
Number of compartments1
Removable shoulder strapYes
Country of originChina
MaterialRecycled polyester
Shoulder strapYes
Compatibility15 - 16" laptops
Brand compatibilityAny brand
Technical details
Compatibility15 - 16" laptops
Harmonized System (HS) code420292
Logistics data
Customs product code (TARIC)4202929890
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black
Hot Product
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16&qu... Login for pricing
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16") Messenger case Black Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu... Login for pricing
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15.6") Briefcase Black
Bestseller
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15.... Login for pricing
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
New
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve Login for pricing
Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12"/30.5cm Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12&q... Login for pricing
SKU
TAECC012
CN31
CN01
TAR300
K62567US
K62569US
Manufacturer
Techair
Targus
Targus
Kensington
Kensington
Material
Recycled polyester
Polyester
N/A
Polyester
Neoprene
Maximum screen size
15" to 16"
15" to 16"
15" to 16"
15" to 16"
16" to 17"
11" to 12"