USBC-HDMI-CDP2HD4K60
Login for pricing
In Stock:
2003 available
StarTech.com USB-C to HDMI Adapter, 4K 60Hz Video, HDR10, USB-C to HDMI Monitor Dongle, USB4 / Thunderbolt Compatible
- The HDMI Port You Still Need: Modern laptops often lack HDMI ports, but this compact USB-C to 4K 60Hz HDMI adapter makes it easy to connect to any HDMI monitor, TV, or projector for seamless display access at the office, at home, or on the go
- Display Compatibility: This dongle is validated for 4K 60Hz with HDR10 across HDMI displays, TVs, and projectors from Dell, LG, Sony, Samsung, BenQ, Epson, and more; Compatible with Dolby Vision/Atmos and ultrawide displays up to 3440x1440 @ 60Hz
Category: USB Graphics Adapters
Compact USB-C to 4K 60Hz HDMI dongle with HDR10 support
4K 60Hz with HDR
The USB-C video adapter is fully compatible with your HDMI 2.0b equipment, supporting resolutions up to 4K 60Hz (3840 X 2160) and bandwidths up to 18Gbps. It delivers 4:4:4 chroma subsampling for accurate color reproduction and sharp image fidelity. Backward compatibility ensures smooth integration with earlier HDMI versions.
Built for Business Durability
Notes:
• NVIDIA graphics adapters may not support 4:4:4 chroma subsampling.
4K 60Hz with HDR
Built for Business Durability
Notes:
| Performance | |
|---|---|
| USB connector form factor | Straight |
| Chipset | ANX7517 |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| HDCP | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| USB cable length | 0.13 m |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 44 mm |
| Height | 10.5 mm |
| Weight | 16 g |
| USB cable length | 0.13 m |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 22 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 300 pc(s) |
| Master (outer) case width | 320 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 60% |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 22 g |
| Logistics data | |