HDMI2-CABLE-4K60-4M
Login for pricing
In Stock: 42 available
StarTech.com 4m (13ft) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord, TPE Jacket
  • HIGH PERFORMANCE: Premium Certified HDMI 2.0 Cable is designed for UHD-enabled HDMI devices; Choose the right HDMI cable at-a-glance with performance markings on connectors for quick and easy identification; Up to 18Gbps for seamless 4K 60Hz video
  • APPLICATIONS: Ideal for 4K UHD displays, high performance GPUs and workstations; Connect an HDMI monitor to a 4K docking station with up to 144Hz refresh rate at 1440p resolution
  • SPECS: Black; 4-meter (13.1-foot); Premium Certified HDMI with Ethernet; HDMI 2.0 supports HDR10/ARC/HDCP 2.2/CEC; 4K 60Hz/1440p 144Hz/1080p 240Hz; 18Gbps; 32-ch Audio; Backward Compatible; 28AWG; 7.3mm (0.29in) O.D.
More Information
Connector 2 gender Male connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 HDMI Type A (Standard)
Connector 1 HDMI Type A (Standard)
SKU HDMI2-CABLE-4K60-4M
EAN 0065030910545
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
Connect reliably between HDMI UHD devices using this Premium Certified HDMI Cable
Seamless Compatibility
Durable Design
Supported HDMI 2.0 Features:
This Certified HDMI Cable supports full HDMI 2.0 features:
• Resolutions up to 4K 60Hz using a compatible HDMI source and display
• Supports high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz
• 21:9 Aspect Ratio support for cinematic viewing experiences
• High Dynamic Range (HDR10) for higher contrast ratio and vibrant picture quality
• Audio Return Channel (ARC) for sending audio from the TV back to an AV receiver or soundbar
• Up to 32 Uncompressed Digital Audio Channels
• HDMI Ethernet Channel (HEC) for network connectivity over HDMI
• Backward compatible with previous HDMI versions
The StarTech.com Advantage
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate240 Hz
Cable shieldingAluminum mylar foil
HDMI Ethernet channelYes
Audio Return Channel (ARC)Yes
Product colourBlack
Cable length4 m
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
AWG wire size28
HDMI version2.0
Data transfer rate18 Gbit/s
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
HDCPYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Cable jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
HDCP version2.2
Supported digital audio channels (uncompressed)32
Cable typeRound cable
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Weight287 g
Cable diameter7.3 mm
Package weight291 g
Package width220 mm
Package depth200 mm
Package height20 mm
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
Package weight291 g
Package width220 mm
Package depth200 mm
Package height20 mm
Logistics data
Products per master (outer) case30 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height300 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 4m (13ft) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket StarTech.com 4m (13ft) Premium Certifi... Login for pricing
Kramer Electronics HDMI/HDMI, 0.9m HDMI cable HDMI Type A (Standard) Black
Hot Product
Kramer Electronics HDMI/HDMI, 0.9m HDM... Login for pricing
StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K... Login for pricing
Cables Direct 10m HDMI, M - M HDMI cable HDMI Type A (Standard) Black
New
Cables Direct 10m HDMI, M - M HDMI cab... Login for pricing
StarTech.com 5m (16.4ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M