PT12X-4K-GY-G3
Login for pricing
In Stock: 12 available
1/2.5 inch, UHD, CMOS, 8.51MP, 52.8mm, F1.8/F2.6, 1/30s - 1/10000s, HDMI 2.0, USB 2.0, RS-232/RS-485, 3.5mm, DC 12V/PoE+ (802.3at), 18W, 168.4x141.5x164.5 mm, 1.47 kg, Grey
  • Built-In Auto-Tracking
  • Advanced White Balance Modes
  • Wide Dynamic Range
  • 3D Noise Reduction
  • SRT Support
  • Blackmagic Switcher Integration
More Information
Sensor type CMOS
Wi-Fi No
Ethernet LAN Yes
Mounting type Ceiling/Wall/Pole
SKU PT12X-4K-GY-G3
EAN 0840170500029
Manufacturer PTZOptics
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
A New Standard for PTZ Cameras
Designed with the Future in Mind
Pan, Tilt, Zoom, Track.
Discreet Mounting Options
Take Control Your Way
Free Software for PTZOptics Users
PTZOptics cameras are compatible with a wide range of free software solutions, including:
Camera Management Platform (CMP) for camera management, control, color correction, auto-tracking
Control apps for desktop and mobile devices
Plugins and integrations for popular platforms, including OBS and Twitch
Camera configuration and management tools
Support and testing utilities
And more!
Unrivaled Warranties
Unparalleled Value, Award-Winning Support
Performance
PTZ modesAuto pan, Preset point
PTZ protocolsPelco-P/D
TypeIP security camera
Connectivity technologyWired
PTZ controlYes
Placement supportedIndoor & outdoor
Auto-trackingYes
Built-in lightYes
Design
Form factorTurret
Product colourGrey
Mounting typeCeiling/Wall/Pole
Camera
Minimum illumination0.5 lx
Tilt angle range-30 - 90°
Tilt speed69.9 °/sec
Pan range-170 - 170°
Pan speed100 °/sec
White balanceAuto, Indoor, Manual, One push, Outdoor
Angle of rotation360°
Camera shutter speed1/30 - 1/10000 s
Camera pan controlYes
Camera tilt controlYes
Lens viewing angle, horizontal72.5°
Lens viewing angle, vertical44.8°
Progressive scanYes
Image sensor
Sensor typeCMOS
Progressive scanYes
Optical sensor size25.4 / 2.5 mm (1 / 2.5")
Effective sensor resolution8.51 pixels
Lens system
Number of lenses1
Zoom capabilityYes
Optical zoom12x
Digital zoom16x
Focal length range4.4 - 52.8 mm
Video
Noise reductionYes
Flip & mirrorYes
Bit rate controlVariable Bit Rate (VBR)
Bit rate128Kbps - 8192Kbp
Noise reduction technologyUltra 2D noise reduction, Ultra 3D noise reduction
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Video formats supportedH.264, H.265, M-JPEG
Supported video modes480i, 576i, 720p, 1080i, 1080p
Frame rate60 fps
Video streamingYes
Audio
Signal-to-Noise Ratio (SNR)55 dB
Audio formats supportedAAC
Network
BluetoothNo
Ethernet interface typeGigabit Ethernet
Ethernet LANYes
Wi-FiNo
Supported network protocolsTCP/IP, HTTP, RTSP, RTMP, DHCP, Multicast
Storage
Built-in HDDNo
Ports & interfaces
USB portYes
RS-232 ports2
HDMI ports quantity1
RS-485 ports1
Headphone outputs1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
Management features
Remotely operatedYes
Smartphone/tablet remote supportYes
Power
Power source typeDC
Power consumption (max)12 W
DC-in jackYes
DC output voltage12
DC output current1 A
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-5 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
System requirements
Windows operating systems supportedWindows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Weight & dimensions
Width168.4 mm
Depth141.5 mm
Height164.5 mm