We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Energizer QM5000 power bank Lithium Polymer (LiPo) 5000 mAh Wireless charging White
SKU
QM5000
- High Capacity
- 5,000mAh high capacity can charge standard smartphone up to 1.5 times
- Magnetic alignment
- Magnetic alignment is designed perfectly for iPhone magnetic charging, that can support up to 7.5W wireless charging for iPhones; 10W for Android devices
- 15W Fast Charge
- USB-C output port provides 15W efficient charging for your devices
- LCD Indicator
- LED power indicator shows the battery charging status
- PowerSafe Management
- PowerSafe Management guarantees against short circuit, overcurrent, overcharge and overdischarge for your power bank and devices
Category: Power Banks
| SKU | QM5000 |
|---|---|
| EAN | 4713309811838 |
| Manufacturer | Energizer |
| Availability | Out of Stock |
Energizer QM5000. designed with magnetic charging, is a wireless power bank for smartphones, tablets & more. QM5000 provides 5,000mAh battery capacity that can charge a standard smartphone up to 1.5 times. Magnetic alignment is designed perfectly for iPhone magnetic charging, that can support up to 7.5W wireless charging for iPhones; 10W for Android devices. USB-C output port supports up to 15W efficient charging for your devices. The compact and slim design makes QM5000 the best charging solution at any on-the-go moment!
| Design | |
|---|---|
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Country of origin | China |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 18.5 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | Yes |
| Country of origin | China |
| Ports & interfaces | |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Total output power | 15 W |
| Power protection features | Over current, Overcharge, Short circuit, Overdischarge |
| Input voltage | 5 V |
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 2.4 A |
| Output current | 3 A |
| Wireless charging power | 15 W |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 18.5 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 96 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 126 g |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |