We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EcoFlow RAPID Mag Lithium Nickel Manganese Cobalt Oxide (LiNMC) 10000 mAh Wireless charging Black
SKU
EF-RAPIDQI1-10K-B-EU
Login for pricing
In Stock:
0 available
10000 mAh, 30 W wired charging, 7.5 W wireless charging, Lithium cobalt oxide battery
- Ultra-Slim 15.5 mm / 0.61 in: Around the same thickness as a stack of seven 2-Euro coins. Slides invisibly into pants pockets, a slim laptop bag, or a purse
- 38°C Cool Touch: Extend phone lifespan with X-Cooling tech
- 10,000mAh On-Demand Energy: No full charge? There's no need to panic. 10,000mAh can refuel an iPhone 16 2.06 times
- 11N Grip, Zero Drops: Military-grade N52 magnets withstand running, cycling, and subway chaos
- 30W Recharging, 50% in 49 Min
- 60° Kickstand
- Power Indicators: Four LEDs track battery levels in real time
Category: Power Banks
| SKU | EF-RAPIDQI1-10K-B-EU |
|---|---|
| EAN | 4895251648004 |
| Manufacturer | EcoFlow |
| Availability | Out of Stock |
Ultra-Slim 15.5 mm
Around the same thickness as a stack of nine 25-cent coins. A lithium cobalt battery packs 10,000mAh into a slimline design. Slides invisibly into pants pockets, a slim laptop bag, or a purse.
60° Kickstand and 11N Grip
Adjust from desk work to movie watching with a multi-angled stand for convenient horizontal and vertical viewing. Military-grade N52 magnets withstand running, cycling, and subway chaos.
Silk-Soft Touch
Silky matte texture ensures a secure grip during workouts, commutes, or coffee runs. Sweat-proof, fingerprint-resistant, and lightweight.
LED Power Indicator
Four LEDs track battery levels in real-time. Check remaining charge mid-flight, on hikes, or during outages, and plan your next recharge effortlessly.
38°C Cool Touch
X-Cooling tech maintains a surface temp of less than 38℃/100°F, extending phone battery life.
30W Recharging
Experience the convenience of rapid recharging. Whether you're unwinding with your favourite movie or focused on a meeting, fully recharge at the same time.
Model-by-Model Charging
Apple Device Charging
Compatible with iPhone 12-16 Series, AirPods with wireless charging case.
Phone Case-Friendly
Snap-on a magnetic case for instant coil alignment during workouts or busy commutes.
Around the same thickness as a stack of nine 25-cent coins. A lithium cobalt battery packs 10,000mAh into a slimline design. Slides invisibly into pants pockets, a slim laptop bag, or a purse.
60° Kickstand and 11N Grip
Adjust from desk work to movie watching with a multi-angled stand for convenient horizontal and vertical viewing. Military-grade N52 magnets withstand running, cycling, and subway chaos.
Silk-Soft Touch
Silky matte texture ensures a secure grip during workouts, commutes, or coffee runs. Sweat-proof, fingerprint-resistant, and lightweight.
LED Power Indicator
Four LEDs track battery levels in real-time. Check remaining charge mid-flight, on hikes, or during outages, and plan your next recharge effortlessly.
38°C Cool Touch
X-Cooling tech maintains a surface temp of less than 38℃/100°F, extending phone battery life.
30W Recharging
Experience the convenience of rapid recharging. Whether you're unwinding with your favourite movie or focused on a meeting, fully recharge at the same time.
Model-by-Model Charging
Apple Device Charging
Compatible with iPhone 12-16 Series, AirPods with wireless charging case.
Phone Case-Friendly
Snap-on a magnetic case for instant coil alignment during workouts or busy commutes.
| Design | |
|---|---|
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Battery level |
| Protection features | Drop resistant |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Number of charging cycles | 300 |
| Fast charging | Yes |
| Battery technology | Lithium Nickel Manganese Cobalt Oxide (LiNMC) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Wireless charging | Yes |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Total output power | 30 W |
| Wireless charging power | 7.5 W |
| Number of charging cycles | 300 |
| Fast charging | Yes |
| Battery technology | Lithium Nickel Manganese Cobalt Oxide (LiNMC) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Wireless charging | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 71.6 mm |
| Depth | 103 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Weight | 187 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Battery level |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |