We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SPEEDLINK VELLU Memory Foam Mousepad, black
SKU
SL-620805-BK
- Mousepad with memory foam cushion
- Extremely soft textile surface
- Adapts individually to each wrist
- Reduces posture damage due to tense arm position
Category: Mouse Pads
| SKU | SL-620805-BK |
|---|---|
| EAN | 4027301858013 |
| Manufacturer | SPEEDLINK |
| Availability | Out of Stock |
The VELLU Memory Foam Mousepad is ideally suited to keep the wrist in a relaxed position while working at the PC, avoiding overstrain. Thanks to the memory foam cushion, personalized support is provided, reducing fatigue even with prolonged use.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Memory foam |
| Technical details | |
| Wrist rest | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Package type | Hanging box |
| Design | |
| Gaming mouse pad | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Memory foam |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Gaming mouse pad | No |
| Wrist rest | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Memory foam |
| Product colour | Black |
| Surface material | Textile |
| Ergonomics | |
| Wrist rest | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 230 mm |
| Depth | 254 mm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Weight | 120 g |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |