We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SPEEDLINK SL-6242-PARADISE mouse pad Multicolour
SKU
SL-6242-PARADISE
- Mousepad with silky-soft textile covering
- maximum precision
- silky-soft textile covering
- best ergonomics
- Perfect gliding surface
- really fine structure for smooth and silent mouse gliding
- anti-static
- non-slip backing
- slimline for comfort
- suitable for all optical and laser mice
Category: Mouse Pads
| SKU | SL-6242-PARADISE |
|---|---|
| EAN | 4027301482683 |
| Manufacturer | SPEEDLINK |
| Availability | Out of Stock |
The Silk mousepad has a silky-soft textile covering which feels really nice to touch, plus it allows your mouse to glide smoothly and silently across its surface. What’s more, its fine structure enables optical or laser mice to scan the surface with maximum precision. The high quality material is anti-static, and thanks to the rubberised backing, the really slimline pad will stay rooted to any surface.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Multicolour |
| Technical details | |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Image |
| Non-slip base | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
| Surface coloration | Image |
| Product colour | Multicolour |
| Performance | |
|---|---|
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Image |
| Non-slip base | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Product colour | Multicolour |
| Ergonomics | |
| Wrist rest | No |
| Non-slip base | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 230 mm |
| Depth | 190 mm |
| Thickness | 0.15 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |