We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SPEEDLINK HI-GENIC Black
SKU
SL-620010-BK
- Mousepad with ViralOff® coating by Polygiene
- Soft textile surface
- Suitable for all mouse sensors
- Non-slip base
Category: Mouse Pads
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | SL-620010-BK |
| EAN | 4027301953305 |
| Manufacturer | SPEEDLINK |
| Availability | Out of Stock |
The HI-GENIC Mousepad is a smart choice for private use at home as well as in lively offices and public spaces. Thanks to the ViralOff® coating by Polygiene, the pad reduces 99% of all SARS-CoV-2, H3N2 and H5N1 viruses* on its surface within two hours. The robust yet soft textile surface is also pleasant to use and suitable for all mouse sensors. The mousepad remains in place, even on smooth surfaces, thanks to a non-slip base.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Non-slip base | Yes |
| Design | |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Non-slip base | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface material | Textile |
| Ergonomics | |
| Wrist rest | No |
| Non-slip base | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 230 mm |
| Depth | 190 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Weight | 65 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |