We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SPEEDLINK SL-680102-BK mouse Gaming USB Type-A 4800 DPI
SKU
SL-680102-BK
- Rechargeable, wireless gaming mouse with 5 buttons + dpi switch
- Discreet multi-coloured RGB lighting with various modes (can also be switched off)
- Precise optical sensor with 800/1,200/1,600/2,400 (real)/4,800 dpi (interpolated)
- Maximum sensor acceleration: 10g
- Maximum tracking speed: 30ips
- Polling rate: 125/250/500/1. 000Hz
- Connection: USB-A receiver or wired
- 2.4 GHz wireless technology for up to 10m range
- Compact nano-receiver can be stowed in the mouse
- Easily accessible thumb buttons
- Internal memory
- Configuration software with multiple profiles and macros
- Configurable buttons and lighting
- Battery: 400mAh lithium-ion
- Rechargeable via USB-C port on the mouse
- Charging/data cable: USB-C/USB-A
- Cable length: 1.6m
- Dimensions: 127 × 61 × 41mm (L × W × H)
- Weight: 87g (without charging cable)
Category: Mice
| SKU | SL-680102-BK |
|---|---|
| EAN | 4027301846935 |
| Manufacturer | SPEEDLINK |
| Availability | Out of Stock |
The rechargeable, wireless VELOX gaming mouse from Speedlink catapults gameplay to a new level and provides limitless freedom. With a precise, adjustable sensor with up to 4,800 dpi and a powerful 400 mAh lithium-ion battery, long, uninterrupted gaming sessions are guaranteed. The mouse scores with a maximum polling rate of 1,000 Hz and a tracking speed of up to 30 ips. Thanks to the simple installation, the mouse is ready to use immediately - perfect for instant gaming fun. The discreet lighting on the base of the mouse and the illuminated logo on the back adds a personal touch to your setup. The configuration software allows you to define macros, as well as customize button assignments, different lighting modes and save different profiles to perfect your gaming strategy.
| Mouse | |
|---|---|
| Acceleration (max) | 10 G |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 4800 DPI |
| Scroll type | Ball |
| Polling rate | 125,250,500,1000 Hz |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | USB Type-A |
| Mouse tracking speed | 30 ips |
| Input device | |
| Acceleration (max) | 10 G |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 4800 DPI |
| Scroll type | Ball |
| Polling rate | 125,250,500,1000 Hz |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Cable length | 1.6 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Illumination | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 87 g |
| Product colour | Black |
| Polling rate | 125,250,500,1000 Hz |
| Illumination | Yes |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Cable length | 1.6 m |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 400 mAh |
| Power source | Batteries |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 2 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 3 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 87 g |
| Width | 61 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 41 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 87 g |
| Polling rate | 125,250,500,1000 Hz |