We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SPEEDLINK SL-630019-RRBK mouse Office Right-hand RF Wireless + USB Type-A Optical 1600 DPI
SKU
SL-630019-RRBK
Category: Mice
| SKU | SL-630019-RRBK |
|---|---|
| EAN | 4027301318722 |
| Manufacturer | SPEEDLINK |
| Availability | Out of Stock |
Experts advise using an ergonomic mouse as it reduces strain caused by repetitive movements, thereby helping to prevent posture-related injury to the shoulders and neck. With an ergonomic mouse like the PIAVO Vertical Mouse your wrist remains in a relaxed, natural position without you needing to twist it, thereby noticeably relieving strain on the tendons, hand and arm. You'll enjoy incredible comfort plus maintain a healthy posture with this device. And with its 5 buttons, DPI switch and a wireless range of up to 10m, you’ll be ready to tackle any task on your PC.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless + USB Type-A |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless + USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Rubber |
| Rubber grips | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 106 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Rubber |
| Rubber grips | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Rubber grips | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Battery type | AAA |
| Rechargeable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 106 g |
| Width | 120 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 72 mm |
| Other features | |
| Weight | 106 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |