We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SPEEDLINK SL-630013-BKBK mouse Ambidextrous RF Wireless 1600 DPI
SKU
SL-630013-BKBK
- 3-button mouse
- Perfect for left- or right-handers
- dpi switch
- 2.4GHz wireless technology
- Range: up to 10m
- Sensor resolution: 1600dpi
- USB-A receiver
- Dimensions: 100 × 65 × 37mm (L × W × H)
- Power supply: 1 × battery (1.5V AA)
- Weight: 80g (incl. battery)
Category: Mice
| SKU | SL-630013-BKBK |
|---|---|
| EAN | 4027301310252 |
| Manufacturer | SPEEDLINK |
| Availability | Out of Stock |
Highlights
The Ceptica wireless starter mouse is perfect for left- or right-handers thanks to its symmetrical shape. It features robust 2.4GHz wireless technology for an operating range of up to 10m in any direction from your computer – with three buttons, a sleek design and high-precision 1600dpi sensor rounding off its feature set.
The Ceptica wireless starter mouse is perfect for left- or right-handers thanks to its symmetrical shape. It features robust 2.4GHz wireless technology for an operating range of up to 10m in any direction from your computer – with three buttons, a sleek design and high-precision 1600dpi sensor rounding off its feature set.
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Receiver type | Standard receiver |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Standard receiver |
| Technical details | |
| Weight | 80 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Width | 65 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 37 mm |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Standard receiver |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Standard receiver |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 80 g |