We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SPEEDLINK SL-630004-RRBK mouse Home Right-hand RF Wireless Optical 1600 DPI
SKU
SL-630004-RRBK
Login for pricing
In Stock:
0 available
2.4 GHz, 10 m, 800 / 1200 / 1600 dpi, 500 mAh, 125 x 70 x 43 mm, 86 g
- Wireless 5-button mouse + dpi switch
- Optical sensor with adjustable resolution: 800 / 1,200 / 1,600dpi
- Rubberized scroll wheel and rubberized surface for improved grip and pleasant feel
- Antibacterial coated rubberized surface - kills up to 99% of bacteria
- Silent main keys for pleasantly quiet clicks
- Ergonomic shape
- Compact nano USB receiver and practical storage compartment
- Range: up to 10m
- Radio technology: 2.4GHz
- Connection: USB-A receiver + USB-C adapter
- Intelligent power-saving mode
Category: Mice
| SKU | SL-630004-RRBK |
|---|---|
| EAN | 4027301351347 |
| Manufacturer | SPEEDLINK |
| Availability | Out of Stock |
The rechargeable, wireless AXON Silent & Antibacterial Mouse provides a comfortable grip for relaxed and fatigue-free work on the PC and, with a range of 10 metres, is quickly connected via USB and ready for immediate use. The optical sensor has a resolution of up to 2,400 dpi, which can be adjusted at any time using a practical switch. Silent main buttons ensure pleasantly quiet yet precise clicks and the thumb buttons on the side are easy to reach at all times thanks to the sophisticated design. Worrying about batteries is also a thing of the past as our AXON is rechargeable, saving the hassle and expense of disposable batteries. In addition, the surface has an antibacterial coating that reduces certain types of bacteria by up to 99% - making the AXON not only a comfortable but also a more hygienic workplace.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Home |
| Button functions | Back, Forward |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Home |
| Button functions | Back, Forward |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rubber grips | Yes |
| Vertical design | No |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Technical details | |
| Weight | 86 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Button functions | Back, Forward |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Rubber grips | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rubber grips | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Vertical design | No |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 500 mAh |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C required charging power (min) | 2 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 3 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 86 g |
| Width | 70 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 43 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 86 g |