We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SPEEDLINK LIBERA Rechargeable mouse Gaming Right-hand RF Wireless + Bluetooth Optical 3200 DPI
SKU
SL-630021-WT
Login for pricing
In Stock:
0 available
LIBERA Rechargeable Mouse - Wireless, Bluetooth, Silent, white
- Rechargeable wireless mouse with 5 buttons + dpi switch
- Horizontal scroll wheel
- Compact shape
- Damped main buttons for nearly silent clicks
- Optical sensor with adjustable resolution: 1,000 / 1,600 / 2,400 / 3,200dpi
- Intelligent power-saving mode
- On/Off switch
- Ergonomic shape for a relaxed hand posture
- Compact USB-A and USB-C receivers storable in the mouse
- Range: up to 10m
- 3 profiles (Bluetooth 1 profile and 2.4GHz 2 profiles)
- Connection: Bluetooth, 2.4GHz nano receiver USB-A and USB-C
- Battery: 500mAh lithium-ion
- Charging via USB-C port on the mouse
- Charging cable: USB-A to USB-C, length 1.2m
- Dimensions: 110 × 77 × 45mm (L × W × H)
- Weight: 93g (without charging cable)
Category: Mice
| SKU | SL-630021-WT |
|---|---|
| EAN | 4027301119183 |
| Manufacturer | SPEEDLINK |
| Availability | Out of Stock |
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Gaming |
| Button functions | DPI switch, Vertical scrolling |
| Movement resolution | 3200 DPI |
| Scrolling directions | Horizontal |
| Scroll type | Wheel/Rollerbar |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Gaming |
| Button functions | DPI switch, Vertical scrolling |
| Movement resolution | 3200 DPI |
| Scrolling directions | Horizontal |
| Scroll type | Wheel/Rollerbar |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Cable length | 1.2 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour | White |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Thumb rest | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 93 g |
| Product colour | White |
| Form factor | Right-hand |
| Plug and Play | Yes |
| Button functions | DPI switch, Vertical scrolling |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Horizontal |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Cable length | 1.2 m |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| USB hub | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 500 mAh |
| Power source | Batteries/Cable |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 2 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 3 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 93 g |
| Width | 77 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 45 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| AC adapter included | No |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| USB port | Yes |
| Weight | 93 g |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB hub | Yes |
| USB ports quantity | 1 |