We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SPEEDLINK KAPPA mouse Office Right-hand USB Type-A Optical 1000 DPI
SKU
SL-610011-BE
Category: Mice
| SKU | SL-610011-BE |
|---|---|
| EAN | 4027301539899 |
| Manufacturer | SPEEDLINK |
| Availability | Out of Stock |
Comfort for everyday tasks: the ergonomic shape of the KAPPA mouse fits your right hand perfectly for comfortable and strain-free use, while the non-slip profile of the thumb moulding feels great to the touch and offers secure grip. What’s more, the KAPPA mouse connects via USB making it quick and easy to install – with no additional drivers needed.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Certification | CE, EAC |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Certification | CE, EAC |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.4 m |
| Design | |
| Product colour | Black, Blue |
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomic design | Yes |
| Certification | CE, EAC |
| Technical details | |
| Weight | 78 g |
| Product colour | Black, Blue |
| Form factor | Right-hand |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 1.4 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, EAC |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 78 g |
| Width | 110 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 37 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 78 g |