We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SPEEDLINK Kappa mouse Office Right-hand RF Wireless Optical 1600 DPI
SKU
SL-630011-RD
- Wireless 3-button mouse
- 2.4GHz wireless technology with a range of up to 8m
- maximum precision 1600dpi optical sensor
- on-the-fly access to three sensitivity settings
- quick and easy installation – no separate drivers needed
- ergonomic shape
- robust construction
- compact nano receiver stowable in the mouse
- power-saving mode
- battery included (AA)
Category: Mice
| SKU | SL-630011-RD |
|---|---|
| EAN | 4027301181067 |
| Manufacturer | SPEEDLINK |
| Availability | Out of Stock |
Treat yourself to some desktop comfort. The ergonomic shape of the KAPPA mouse fits your right hand perfectly – allowing you to perform your computer tasks comfortably and effortlessly. On top of that, thanks to robust wireless technology you get to enjoy up to 8 metres of freedom – all without a cable.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 8 m |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 8 m |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 8 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour | Black, Red |
| Form factor | Right-hand |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black, Red |
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 8 m |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Battery type | AA |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |