We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SPEEDLINK KAPPA mouse Office Right-hand RF Wireless Optical 1600 DPI
SKU
SL-630011-BK
- Wireless 3-button mouse
- 2.4GHz wireless technology with a range of up to 10m
- maximum precision 1200dpi optical sensor
- quick and easy installation – no separate drivers needed
- ergonomic shape
- robust construction
- compact nano receiver stowable in the mouse
- power-saving mode
- battery included (AA)
- 110 × 65 × 37mm (L × W × H)
Category: Mice
| SKU | SL-630011-BK |
|---|---|
| EAN | 4027301898989 |
| Manufacturer | SPEEDLINK |
| Availability | Out of Stock |
Treat yourself to some desktop comfort. The ergonomic shape of the KAPPA mouse fits your right hand perfectly – allowing you to perform your computer tasks comfortably and effortlessly. On top of that, thanks to robust wireless technology you get to enjoy up to 8 metres of freedom – all without a cable.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 8 m |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Certification | CE, EAC |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 8 m |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Certification | CE, EAC |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 8 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Receiver type | Nano receiver |
| Ergonomic design | Yes |
| Certification | CE, EAC |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Weight | 82 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 8 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Certificates | |
| Certification | CE, EAC |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 82 g |
| Width | 110 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 37 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 82 g |