We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Satechi Slim EX mouse Travel Ambidextrous RF Wireless + Bluetooth
SKU
ST-MEXC
- Dual Bluetooth and 2.4GHz USB-C receiver switch instantly between devices
- Quiet click switches and precision scroll wheel for smooth, focused control
- Anodized aluminum design delivers durability with a clean, modern look
- USB-C rechargeable with removable battery for long-lasting daily use
Category: Mice
| SKU | ST-MEXC |
|---|---|
| EAN | 0810086363513 |
| Manufacturer | Satechi |
| Availability | Out of Stock |
CES 2026
Slim EX Wireless Mouse
3-in-1 Seamless Connectivity
Enjoy smooth, reliable control wherever you work — no cables, no confusion.
Quiet Confidence
Discreet clicks for calls and shared spaces.
Next-Gen Technology
Premium Materials, Enduring Finish
More Ways to Connect
Two Bluetooth channels plus a 2.4GHz receiver for effortless switching.
Rechargeable and Future-Ready
USB-C charging and a removable battery support long-term use and sustainability.
Slim EX Wireless Mouse
3-in-1 Seamless Connectivity
Enjoy smooth, reliable control wherever you work — no cables, no confusion.
Quiet Confidence
Discreet clicks for calls and shared spaces.
Next-Gen Technology
Premium Materials, Enduring Finish
More Ways to Connect
Two Bluetooth channels plus a 2.4GHz receiver for effortless switching.
Rechargeable and Future-Ready
USB-C charging and a removable battery support long-term use and sustainability.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Purpose | Travel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Buttons quantity | 4 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Purpose | Travel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons quantity | 4 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Weight | 90 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Width | 61.2 mm |
| Depth | 110.3 mm |
| Height | 28.5 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 90 g |
| Connectivity technology | Wireless |