| SKU | BNEP190RW |
| EAN | 8717399994231 |
| Manufacturer | BakkerElkhuizen |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Ergonomic background
Relieves your hand, fingers, and thumb.
Stimulates blood circulation.
Genial features.
Design
Fits like a glove.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 1 |
| Customizable movement resolution | No |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Multi-device support | No |
| Input device | |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 3 |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.9 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Mouse size | M |
| Receiver | |
| Technical details | |
| Service life of battery | 48 month(s) |
| Weight | 230 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Plastic |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Products per pallet | 600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.9 m |
| Rechargeable | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery recharge time | 6 h |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Other operating systems supported | ChromeOS, Unix |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 230 g |
| Width | 130 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 50 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 392 g |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 60 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| User guide | Yes |
| Pouch | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| User guide | Yes |
| Pouch | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 590 mm |
| Master (outer) case length | 820 mm |
| Master (outer) case height | 450 mm |